Články
Drobné šelmy surikaty patří díky své hravosti a neposednosti k nejoblíbenějším návštěvníkům táborské zoologické zahrady. Děti na nich obdivují, že ani chvíli neposedí na jednom místě. Vášniví fotografové pak oceňují jejich takřka nehybné pózy, díky kterým získají krásnou fotku surikaty i méně nadaní jedinci.
Dnes, 23. 2. 2021, si děti školní družiny připomněly spisovatele Svatopluka Čecha, jehož osobnost je sice jen krátkou dobu spjata s městysem Liteň v našem regionu. Do Litně přišel Čech jako šestiletý chlapec s velmi početnou rodinou. Jeho otec působil jako správce liteňského panství. Malý Čech zde poznal mnoho zajímavostí, ale ze všeho nejvíce ho učarovala lípa na prostranství mezi kostelem a farou. Do jejího stínu „kolébavých větví“ umístil děj své básnické sbírky.
Neobvyklá bílá a hodně studená hmota je kromě jídla jednou z mála věcí, které přimějí samce fosy madagaskarské Masotru k tomu, aby z výšin stromů slezl dolů na zemi. Většinu dne totiž tráví vysoko ve větvích, jak je ostatně zvyklý ze své původní domoviny – ostrova Madagaskar.
Po jarních prázdninách se děti vrací zpět do školy, odpoledne do školní družiny. A jak jinak mohlo proběhnout dnešní odpoledne, než pochopitelně s Krtečkem od Zdeňka Milera. Tento významný český režisér a výtvarník animovaných filmů pro děti před 100 lety narodil – 21. 2. 1921. Svoji činnost započal ve zlínských filmových ateliérech a v roce 1945, začal pracovat v barrandovském studiu Bratři v triku, pod vedením Jiřího Trnky. U nás, ale i po celém světě se proslavil seriálem o Krtkovi, který si získal velkou oblibu. Čítá dodnes kolem padesáti dílů o malém Krtečkovi.
Mrazivé počasí posledních dnů pomalu ale jistě končí. Kromě silničářů mají z očekávaného oteplení největší radost malpy hnědé z táborské zoologické zahrady. Pochází totiž z vyhřátých oblasti Amazonie, takže jim velké mrazy nedělají příliš dobře.
první 46 92 136 137 138 139 140 316 492 poslední