Články

Halloween je původně keltský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Svátek se zachoval především v anglosaských zemích. Je to převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. Svátek se postupem času dostal až k nám a zde si též vydobyl své místečko. Zvyky Halloweenu se rozvinuly v Irsku. Ze zvyků jsou známé: vydlabávání dýní, koledování, ohně, kostýmové veselice, věštění, zdobení domů, lovení jablek pusou, ale i navštěvování strašidelných atrakcí.

Na venek působí velmi křehce, avšak často velmi nápadně a jejich vývoj je velmi zajímavý. Jsou součástí potravního řetězce i inspirací v umění. Tam, kde se můžeme setkat se životem motýlů, se daří i jiným druhům živočichů. V přírodě jsou nepostradatelní. Proto i rok 2024 byl vyhlášen Rokem motýlů a my ve školní družině jsme mu věnovali více času. Dnes jsme tento celostátní projekt ukončili.

Rok s rokem se sešel a na našem školním hřišti se schází děti z 2. oddělení a rodiče. Co se to tu bude dít? No jistě, právě dnes proběhl 2. ročník kopané rodiče versus děti z 2. oddělení.

U nás v České republice v poslední době získává čím dál tím větší popularitu. Přesné datum je vždy stejné, slaví se každý poslední říjnový den. Jeho symbolem krom jiných je vydlabávaná dýně, do které se vkládá svíčka a postaví se do okna. Strašidelný obličej vyřezaný v dýni odhání zlé duchy.

Nápad slavit Den stromů vznikl v polovině 19. století a rozšířil se postupně na všechny kontinenty. Roku 1951 bylo doporučilo FAO Spojených národů všem členským státům slavit světový svátek stromu. V ČR se tento den poprvé slavil v roce 1906, později byla jeho tradice přerušena. S nápadem na obnovu této tradice u nás přišli v roce 2000. datum oslavy bylo stanoveno na 20. října, protože v mnoha lokalitách ČR jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami.
první 5 13 14 15 16 17 237 457 poslední