Články
Tento týden je v ZOO Tábor ve znamení velkého stěhování. Konkrétně několika desítek papoušků, kteří mohou díky stálému oteplení opustit své zimoviště a přesunout se do voliér v zoologické zahradě. Návštěvníci se tak kromě stálých zvířat, která zoo neopouštějí ani v zimě, nově potěší i z ojedinělé kolekce papoušků. Mnohé z druhů chovaných v táborské zahradě patří ke zvířatům ohroženým vyhynutím.
Nejmenovaný obchodní řetězec odmítl od prodejce převzít zhruba 3/4 tuny čerstvých salátových okurek, ty tak nyní místo čekání na kupující v regálech obchodů zpestří jídelníček zvířatům v táborské zoologické zahradě. Těší se na ně například všechny druhy chovaných prasat, ale také daňci či možná trochu překvapivě medvědi. Pro představu, o jak přínosnou pomoc jde: jen v loňském roce zkonzumovala zvířata v táborské zoo více než 60 tun ovoce a zeleniny.
Oproti předchozím rokům byl však letošní jedinečný, kromě téměř padesátiletého samce se do venkovního výběhu navíc přesunula samice Adéla, kterou chová ústecká zoo od roku 2013.
Po chladnějších dnech letošního jara se venkovní teploty ustálily v takových výškách, že letos narozená mláďata emu hnědých a také všechny želvy už mohli pracovníci ZOO Tábor nastálo pustit do venkovních výběhů. „Nemůžeme si dovolit ohrozit zdraví zvířat, a proto jsme pozorně sledovali venkovní teploty. Kdybychom choulostivější jedince nastálo vypustili z chráněného prostředí ubikací v době, kdy v noci ještě bývá venku chladněji, riskovali bychom, že zvířata prochladnou, což může v krajním případě ohrozit jejich životy,“ říká ředitel táborské zoo Evžen Korec.
Nejen Evropský den jízdních kol (3. června), je důvodem, aby lidé věnovali větší pozornost tomuto skvělému dopravnímu prostředku a jeho dalšímu využití. Stovky kol vyřazovaných z provozu v právě začínající cyklistické sezóně, nebo třeba koupě nového kola za vysvědčení, se mohou stát impulsem k úvahám, jak dát nepotřebným bicyklům šanci na další život. Například tím, že doslouživší kola pošlou lidé v rámci ostravského projektu „Kola pro Afriku“ školákům v Gambii, aby jim usnadnili každodenní mnohakilometrová putování za vzděláním.
první 58 116 172 173 174 175 176 340 504 poslední