Články

Velikonoční veselí spojené s jarmarkem

Velikonoční veselí spojené s jarmarkem

Právě dnes, kdy si připomínáme „škaredou středu“, by nemělo být jediné duše, která by se mračila nebo byla smutná. Tak by mohl vypadat celý příští rok. A to snad nikdo z nás nechce. Letos poprvé se na náměstí Joachima Barranda v Berouně konalo Velikonoční veselí, které zpestřily děti z mateřských škol dopoledne a odpoledne školních družin svými kulturními programy. Této nabídky využila i naše školní družina ze Závodí.


detail

Den Země ve školní družině

Den Země ve školní družině

Den Země je mezinárodním dnem naší planety, který se na celém světě slaví 22. dubna, ale Česká republika ho začala slavit až od roku 1990. Cílem této oslavy Země je si připomenout nejrůznější otázky a problémy, související s ekologií a životním prostředím na naší planetě. Mezinárodní den Země vznikl v Americe v roce 1970 a původně vycházel z oslav jarní rovnodennosti a příchodu jara.


detail

Zajímavé recepty

Tentokráte si s námi můžete připravit smetanovo-jahodový pohár, čokoládovo-jahodovo-smetanový dort nebo jogurtovou svačinku.


detail

„Čeho se bojím, z čeho mám strach?“

„Čeho se bojím, z čeho mám strach?“

Již několik let se děti naší školní družiny zúčastňují tradiční výtvarné soutěže, kterou vyhlašuje nezisková organizace NADĚJE Písek. Organizace, která pomáhá lidem, ale i dětem, zejména dětem sociálně slabším. Vždy jedenkrát v roce je vyhlášována výtvarná soutěž s různou tématikou, která je pak v měsíci dubnu vyhodnocena. Stejně tomu bylo i v letošním roce.


detail

Nedestruktivní archeologický průzkum studny u Mikšova dvorce

Nedestruktivní archeologický průzkum studny u Mikšova dvorce

Archeologické výzkumy Mikšova a Žižkova dvorce a areálu památníku Jana Žižky z Trocnova probíhají s přestávkami již od roku 1921. Prvním badatelem, který se zabýval problematikou Žižkova rodiště, byl borovanský rodák, právník a historik Jiří Petřík. Svůj výzkum zahájil na místě údajné studánky Jana Žižky, která se ukázala být studnou o průměru 175 cm a hloubce téměř 9 metrů. Ve výplni této studny bylo nalezeno velké množství keramiky, kterou bylo možné datovat od 14. do 17. století, v podobě celých nádob a dokonce zbytek dřevěného džberu na nabírání vody. Dodnes tyto nálezy tvoří základ fondu Trocnov, část byla použita při tvorbě nové expozice a zbytek je uložen v depozitářích Jihočeského muzea.


detail

první     74     148     221 222 223 224 225     373     521     poslední