Beseda s malířem
Každý měsíc letošního školního roku si děti školní družiny a školního klubu připomínají v různých oblastech 750. výročí založení našeho města. V listopadu mezi sebou přivítali osobnost uměleckého směru, malíře, grafika, fotografa pana Karla Součka. Osobnost, kterou dnes a denně potkáváme v Berouně, neboť zde žije několik desítek let. A zajímavé je, že pan Souček patří k patriotům naší školy, do které též chodil.
Na čtvrtek 27. listopadu 2014 budeme dlouho vzpomínat. Měli jsme možnost se setkat s opravdovým umělcem přes výtvarné umění. Člověkem, kterého potkáváme denně v ulicích Závodí, ale i každým rokem na nějaké jeho výstavě v galerii našeho města. Během celého měsíce září jsme mohli navštívit jeho výstavu obrazů s názvem „Berounská imprese“. I my jsme tuto výstavu navštívili a byli z ní unešení. Pan Souček na této výstavě ukázal v první části olejomalby, ale na druhé straně i kresbu. Základem se staly díla z posledních tří let. Na svých obrazech nás zavedl na zajímavá místa Berouna. Jsou to historické stavby kostela sv. Jakuba, Pražské brány, romantická zákoutí u berounských mlýnů, berounské Čertovky, ale i do úzkých uliček našeho města.
Po krátkém úvodním slově, se slova ujímá sám pán Karel Souček. Zpočátku nás seznámil se svým životem, neboť i on sice jako malé dítě prožívá 2. světovou válku. Popisuje nám i některé tragické události z této doby, které se týkají hlavně naší části Závodí. Ve svém poutavém povídání si zavzpomínal též na 60. léta minulého století, kdy byla založena skupina výtvarníků GST 60, které i on sám byl členem. Název GST 60 je sestaven z počátečních písmen jmen výtvarníků – Jaroslav Goldman, Jan Tramba a Karel Souček. Tito výtvarníci krajináři každým rokem před Vánocemi pořádali výstavy na Plzeňce, později ve společenském domě Hvězda, ale i jinde. V současnosti žije již jen pan Souček. Dále vzpomíná na své zaměstnání na propagaci v Králodvorských železárnách. Zde působil i v důchodovém roku, až do roku 2000. Svým vyprávěním nás seznámil s tím, co je jeho hlavní motivací, krajina, portréty, ale i fotografování. Ať jsou to díla z místní oblasti či České republiky, ale i místa za „velkou louží“. Pan Souček procestoval kus světa a vždy si odtud přivez nějaké díla, která mu připomínají zdejší krajinu. Po vyčerpávajícím povídání o životě samotného malíře se dostáváme k dotazům. Zaznělo mnoho zajímavých otázek, na které jsme vždy dostali odpověď.
V poslední části se malíř Karel Souček podíval i na naše díla, neboť i naši nejmenší malíři se snažili zobrazit naše historické památky, které se použijí při výstavě právě k oslavám našeho města na naší škole. Obrázek po obrázku si pečlivě prohlédl a ohodnotil. Z každého oddělení vybral několik zdařilých děl a naši nejmenší byli velice nadšení, co se mu všechno líbilo. Ovšem odpoledne utíká velmi rychle a my se musíme rozloučit. Děkujeme panu Součkovi za to, že vůbec k nám přišel a neváhal nám věnovat odpoledne, které mohl strávit úplně jinak, třeba při nějaké kresbě či malbě. Jako poděkování mu předáváme malý keramický obrázek a zvoneček pro štěstí. Dílo, které vzniklo v naší umělecké dílně. Děkujeme ještě jednou panu Součkovi a přejeme mu pevné zdraví, aby mohl ještě hodně dlouho malovat naše krásná zákoutí.