Biodiverzita v zoo – trocha ptačí statistiky
Ostravská zoologická zahrada chová přes 120 druhů ptáků z různých koutů světa. Dalších asi 60 druhů žije volně v přírodním areálu zoo. V minulých týdnech provedli pracovníci zoo kontrolu hnízdních míst, aby zjistili, jak a kým jsou využívána a kolik mláďat se podařilo vyvést.
Seznam zjištěných hnízdních druhů v Zoo Ostrava je poměrně dlouhý a zahrnuje více než 60 druhů ptáků (viz níže přehled druhů). Určitě to však není číslo konečné, počty podléhají neustálým změnám. Jeden rok bude v zoo hnízdit druhů více, druhý rok zas méně, tak jak je to v přírodě obvyklé. Každopádně v naší zoo vytváříme podmínky pro budoucí zahnízdění dalších druhů, jako jsou např. rorýsi obecní. A určitě nám některé druhy zatím unikají.
Na budovách v Zoo Ostrava bylo zjištěno celkem 100 hnízd jiřiček obecných a 17 hnízd vlaštovek obecných. Hnízda jiřiček byla letos obsazena ze 65 %, hnízda vlaštovek z 80 %. Pro vyšší pevnost hnízd jiřiček byl navezen kvalitní jíl přímo pod hnízda, čehož jiřičky okamžitě využily a stavěly z něj pevnější hnízda. Ze čtyř vyvěšených budek pro puštíky obecné byly obsazeny dvě. V jedné vyvedl pár naší nejběžnější sovy dvě mláďata, ve druhé další pár čtyři mláďata. Jeden z tzv. bezpečných rehkovníků využili k vyvedení potomstva lejsci šedí. (Bezpečný rehkovník je budka speciálně určená rehkům, která je zabezpečena proti vniknutí predátorů.) Stejně tak dvě ze čtyř budek původně určených pro poštolky byly obsazeny zcela jiným druhem, navíc ze skupiny savců – veverkou.
Na Pavilonu evoluce byly upevněny budky pro rorýsy obecné, kterých v posledních letech v naší krajině a městech také značně ubylo. Pro zvýšení úspěšnosti, že tito obratní letci nabízené obydlí obsadí, je v blízkosti budek nainstalované zařízení s nahrávkami rorýsích hlasů. Zdá se, že opatření přináší své ovoce – okamžitě po spuštění nahrávek rorýsi tyto budky zaregistrovali a létali v jejich blízkosti. Jedná se o nedospělé jedince, kteří zde, věříme, zahnízdí v příštích létech.
Video dokumentuje hnízdění lejsků šedých, kosů černých, puštíků obecných, holubů hřivnáčů, konipasů bílých, vlaštovek obecných, brhlíka lesního a dalších druhů. K úspěšnému hnízdění tak prokazatelně přispěla řada opatření, která byla v minulých letech v areálu zoo pro volně žijící ptáky i další živočichy, potažmo pro ochranu místní biodiverzity realizovaná.
Seznam ptačích druhů zjištěných na území Zoo Ostrava:
1. potápka malá
2. kachna divoká
3. krahujec obecný
4. káně lesní
5. bažant obecný
6. slípka zelenonohá
7. lyska černá
8. holub hřivnáč
9. hrdlička zahradní
10. kukačka obecná
11. puštík obecný
12. ledňáček říční
13. datel černý
14. žluna šedá
15. žluna zelená
16. strakapoud prostřední
17. strakapoud velký
18. strakapoud malý
19. vlaštovka obecná
20. jiřička obecná
21. konipas bílý
22. konipas horský
23. střízlík obecný
24. červenka obecná
25. rehek zahradní
26. rehek domácí
27. kos černý
28. drozd kvíčala
29. drozd zpěvný
30. drozd brávník
31. sedmihlásek hajní
32. pěnice slavíková
33. pěnice pokřovní
34. pěnice černohlavá
35. budníček lesní
36. budníček větší
37. budníček menší
38. lejsek bělokrký
39. lejsek šedý
40. sýkora babka
41. sýkora lužní
42. sýkora modřinka
43. sýkora koňadra
44. mlynařík dlouhoocasý
45. brhlík lesní
46. šoupálek krátkoprstý
47. šoupálek dlouhoprstý
48. ťuhýk obecný
49. špaček obecný
50. žluva hajní
51. sojka obecná
52. krkavec velký
53. vrabec polní
54. vrabec domácí
55. pěnkava obecná
56. dlask tlustozobý
57. zvonohlík zahradní
58. zvonek zelený
59. stehlík obecný
60. konopka obecná
61. strnad obecný