Botanické zajímavosti: Barvy a vůně léta

Léto se přehouplo do druhé půle a ve vlhčích lokalitách areálu ostravské zoologické zahrady i botanického parku u břehů rybníků a tůní roste v tomto období nápadná vzrostná vlhkomilná rostlina s atraktivními růžovými květy – kyprej vrbice nebo také kyprej obecná (Lythrum salicaria). Tato hojně rozšířená bylina má původ na euroasijském kontinentu, v Evropě se nevyskytuje pouze v severních oblastech nad 65. rovnoběžkou a ve vysokohorských oblastech.

Botanické zajímavosti: Barvy a vůně léta

Byla zavlečena i na jižní polokouli do Austrálie a na Nový Zéland a počátkem 19. století i do Severní Ameriky, kde se z ní stala nebezpečná invazivní rostlina. Vrbice obvykle vyrůstá na vlhkých stanovištích – na zaplavovaných loukách, v okolí řek, potoků nebo vodních nádrží, v pobřežních křovinách a rákosinách, v mokřadech, rašeliništích a na jiných zamokřených plochách. Roste na kyselých půdách a slunných stanovištích. Délka dne a teplota podstatně ovlivňuje její vzrůst i množství květů.

Kyprej vrbice se v minulosti hojně používala v léčitelství. Sbíral se hlavně oddenek obsahující hodně tříslovin, používal se k zastavení průjmu, při vnitřním krvácení a zánětu žaludku a střev. Natě se užívalo na obklady nehojících se ran. Ze šťávy z kořenů se získávalo červené barvivo na látky a z květů barvivo potravinářské. Dnes se občas pěstuje i v okrasných zahradách, kde zbaven konkurenčních rostlin může spolehlivě růst i na sušších stanovištích než ve volné přírodě. Tam bývá na suchu přerosten a zastíněn jinými rostlinami a jeho atraktivní vzhled zaniká.

V letničkových truhlících u hlavního vstupu do zoo lze v těchto dnech vidět a hlavně cítit rostlinu, které se lidově říká vanilkový keřík – otočník stromovitý (Heliotropium arborescens). Jde o silně aromatickou bylinu se silnou vanilkovou vůní, která se šíří při každém doteku.

Autor:
Vydáno: