Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Banán severu
Sychravé podzimní počasí je opět tady, ale zářivé barvy podzimního listí jakoby pomyslně vyvažovaly nižší teploty a studený vítr. Koho chladnější období neodradí a zavítá do ostravské zoologické zahrady, může se těšit nejen na zvířata, ale i na řadu rostlin kvetoucích a vybarvujících se právě v pozdních měsících podzimu. V botanickém parku dozrává i mnoho plodů různých dřevin a mezi nimi i velké 5-15 cm dlouhé žlutozelené bobule severoamerické dřeviny, která se v našich podmínkách nepěstuje často.
Tyto bobule náleží botanickému druhu s českým názvem muďoul trojlaločný (Asimina triloba). U nás je také znám pod názvy paw-paw nebo banán severu. I přes svůj původ v Severní Americe má tato rostlina velice dobré předpoklady pro pěstování u nás, hlavně díky poměrně dlouhé době vegetačního klidu (okolo 1500 hodin) a vysoké mrazuvzdornosti až do -28 °C. Právě tyto dva faktory asiminy zásadně odlišují od jiných exotických a podobně mrazuvzdorných rostlin, které jsou náchylné k poškození mrazy.
Proto tuto dřevinu rostoucí v domovině do výšky 11 metrů můžeme nalézt i ve venkovní expozici botanického parku u Cesty vody. Rostlina má ráda hlubokou propustnou zeminu s dostatkem živin a vláhy, ale spokojí se i půdou těžší s pH 5,5 až 7. Stanoviště má raději slunné nebo v polostínu a chráněné před větrem. Je většinou cizosprašná, proto vysazujeme rostliny dvě – samčí a samičí. Plody mají jednu nevýhodu – rychle přezrávají a měly by se zpracovat co nejrychleji. Při pokojové teplotě vydrží zhruba týden, v lednici 2-4 týdny. Mají vysokou nutriční hodnotu. Obsah vody je poměrně nízký, 75 %, což je srovnatelné právě s banány (většina ovoce má obsah vody 85 %). Výživová hodnota převyšuje plody broskví, jablek, hroznů – mají vyšší obsah vitamínů, minerálních látek, aminokyselin a kalorií.
Foto Pavel Vlček a David Kubala.