Brněnští jeřábi pomáhají na Dálném východě
Po loňském unikátním transportu dvou vajec brněnských jeřábů mandžuských na Dálný východ se Zoo Brno stala koordinátorem převozu dalších oplodněných vajec jeřábů v rámci tohoto mezinárodního záchovného programu. Tentokrát putovalo do státní přírodní rezervace v Amurské oblasti celkem šest vajec z českých zoologických zahrad.
Dvě oplodněná vejce jeřábů daurských a čtyři vejce jeřábů mandžuských z Brna, Chomutova a Olomouce dorazila letecky v polovině května ve speciálním inkubátoru do Khinganské rezervace. Populace těchto druhů jeřábů je v evropských zoologických zahradách dobrá a stabilní, naopak v místech jejich přirozeného výskytu je vhodné ji posílit. Proto se tato ruská záchovná stanice zabývá reintrodukcí dlouhodobě a výsledkem je i tento mezinárodní program, který má v nejbližších letech posílit populaci jeřábů na Dálném východě. „Navázali jsme spolupráci s kolegy v Khinganu a vloni jsme do Ruska odvezli dvě vejce našich jeřábů, ze kterých se vylíhlo jedno mládě. Během roku jsme oslovili další evropské zoologické zahrady, které chovají jeřáby, aby se k tomuto projektu připojily. I když zájem je poměrně velký, je těžké synchronizovat termíny jednotlivých snůšek. Navíc stanice je schopná přijmout jen šest vajec najednou, protože výchova ptáků po vylíhnutí je časově náročná,“ řekl kurátor chovu ptáků Zoo Brno a koordinátor přepravy Petr Suvorov. Při letošním transportu byl využit dokonalejší inkubátor na baterie, ve kterém je možné udržet konstantní teplotu a vlhkost. Tři dny po příjezdu se vylíhla dvě mláďata brněnských jeřábů a dnes už je vylíhnutých celkem pět mláďat. Do dvou let budou vypuštěni do volné přírody. Do projektu se příští rok zapojí i Zoo Veldhoven a zájem projevily i zoologické zahrady v Lipsku, Zlíně a Vídni.
Jeřáb mandžuský je klasifikován dle norem IUCN jako ohrožený druh a jeřáb daurský jako druh zranitelný. Reintrodukční stanice v Amurské oblasti se vysazování jeřábů věnuje již více než 20 let. Do volné přírody bylo vysazeno ke třicítce jeřábů mandžuských a daurských a mnozí z nich se úspěšně reprodukují.