Bylinky ve studené kuchyni – saláty
Kombinace zeleniny a dalších přísad vytvoří zajímavé jídlo, které může být přílohou k hlavnímu chodu, ale i samostatnou krmí.
Aby se dotvořila chuťová harmonie jídla, jsou tady různé bylinky ( koření ), lahodící na jazyku a zevšedňující závěrečný dojem z té pestré palety barev v misce na stole.
Yzop lékařský - Hyssopus officinalis L.
Tato bylina má trochu kafrovou, kořenitou vůni a mírně hořkou chuť. Pochází z okolí Středozemního moře. Zajímavé je, že název rostliny se objevuje už v biblických žalmech. Zahraniční kuchyně toto koření a léčivku používají častěji, u nás je použití zřídkavé a to v čerstvém nebo sušeném stavu.
Koření a ochucuje se jím hlavně bramborová jídla, zeleninové – celerové, petrželové, masové a rybí saláty. Vynikající je i nakládání masa. Jeho éterické oleje používá konzervárenský a likérnický průmysl.
V medicíně zmirňuje kašel, zvyšuje krevní tlak, odstraňuje astmaticko - katarové záležitosti, uvolňuje nadýmání střev, posiluje žaludek a snižuje pocení.
Zeleninový salát
300 g mrkve, 1 ks červené řepy, 2 ks kedlubny větší, 1 l masového vývaru, olej, ocet, yzop lékařský, sůl, majonéza, 1 vejce
Mrkev, řepu, kedluben nakrájíme na tenké plátky a v masovém vývaru uvaříme doměkka. Přecedíme a po vychladnutí přidáme olej, ocet dle chuti a osolíme. Dále přidáme pokrájený yzop lékařský a promícháme s několika lžícemi majonézy. Necháme proležet.
Při servírování ho ozdobíme na kolečka pokrájeným na tvrdo uvařeným vejcem. Podáváme s pečivem.
( Z masového vývaru a části zeleniny, přidáním brambor lze ještě uvařit polévku )
Meduňka lékařská - Melissa officinalis L.
Meduňka lékařská u nás jako koření je málo známá a využívaná, přitom ji dávno znali už Řekové a Římané. Můžeme ji pěstovat v zahrádkách a při rozdrcení v prstech ruky, nám připomene citrónovou vůni. List se používá nejčastěji v čerstvém stavu, ale též sušený, na kořenění ovocných polévek, salátů, omáček, houbových pokrmů, jídel z drůbeže a zvěřiny a též k nakládání zeleniny. S meduňkou lékařskou lze připravit kořeněný rostlinný ocet a dává se do dietních jídel.
V léčitelství se používá na posilnění srdce, uvolnění křečí, k vyvolání chuti do jídla, při poruchách trávení, nespavosti a při vysokém krevním tlaku.
Aromatický vitamínový salát
½ hlávky bílé kapusty, 1 mrkev, 1 svazek ředkviček, 1 malá cibule, stolní olej, sůl, meduňku lékařskou
Polovinu hlávky bílé kapusty, mrkev a ředkvičky nastrouháme, osolíme, promícháme. Přimícháme malou nadrobno pokrájenou cibuli. Dáme na salátovou mísu, pokropíme stolním olejem.
Podáváme salát posypaný meduňkou lékařskou.
Hořčice bílá - Sinapis alba L.
Je odpradávna známým používaným kořením. Jedná se o jednoroční bylinu, která se u nás pěstuje ve velkém. Hořčičné semeno se zpracovává průmyslově. V kuchyni se používá při nakládání okurek, i jiné zeleniny a hub. Je vhodná na ochucení rybích marinád, nálevů, omáček a majonéz. Ve velkém se používá při zpracování uzenářských výrobků, zvláště klobás. Je důležitou složkou stolní hořčice, která je směsí rozemletých a oleje zbavených semen bílé a černé hořčice, octa, černého pepře, hřebíčků, cibule, soli….
Semeno bílé hořčice je vhodné při léčení nemocí - kornatění cév, vysokého krevního tlaku, poruchách látkové výměny, bolestech žlučníku a jater, revmatismu a kožním vyrážkám ….
Hořčicový rajčatový salát
6 masitých rajčat, 1 cibule, 1 polévková lžíce hořčice , sůl, ocet, cukr,rostlinný olej
Masitá rajčata nakrájíme na tenko a položíme na plochou skleněnou mísu. Dále smícháme 1 polévkovou lžíci hořčice se solí, trochou octa, cukru a olejem, čímž nám vznikne hořčicová omáčka, kterou necháme ustát na studeném místě cca. půl hodiny. Nadrobno pokrájenou cibuli nasypeme na rajčata, polijeme vše hořčicovou omáčkou a po půl hodině se může servírovat.