Chovatelský megaúspěch
V polovině února došlo k porodu u medvědů malajských, samice Barma přivedla na svět své druhé mládě v pořadí. Tím prvním byla samička Babu, která se narodila v červnu roku 2011. A proč se jedná o takový úspěch? „Situace v chovu tohoto druhu je v evropských zoologických zahradách kritická. Momentálně je chováno 39 jedinců ve 20 institucích, ale většinou se jedná o zvířata přestárlá, za hranicí reprodukce. Z toho důvodu se za posledních sedm (!!!) let v Evropě žádné mládě nenarodilo. Posledními mláďaty byla naše samička Babu a mládě narozené ve stejném roce v Tierparku Berlin,“ vysvětluje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.
„K porodu došlo v ranních hodinách v pátek 16. února, ale již předchozí den byla samice neklidná a stále přecházela. Mládě nebylo vidět, Barma si je schovávala přitisklé u sebe na břiše, ale zato bylo slyšet J. Je to tvoreček zcela závislý na mateřské péči, slepý, nemohoucí, velký zhruba 15 cm, porostlý krátkou tmavou srstí,“ popisuje chovatelka Klára Machoňová. „Samice se tentokrát chová úplně jinak než u prvního porodu, jako by si mateřství více užívala. Tehdy se nechala nalákat na jídlo do sousední expozice, takže jsme mládě mohli cca každý týden kontrolovat, kdežto nyní zůstává stále s ním. Proto ani není možné v expozici uklízet, krmení dáváme na hromádku přes mříže a ona si je většinou postupně odnese k mláděti. Snažíme se jí trochu přilepšovat, její nejoblíbenější pochoutkou jsou banány, tvaroh a jogurt, ale krmná dávka je mnohem pestřejší – hroznové víno, kivi, hrušky, žlutý meloun, rajčata, dostává i vařená či syrová vejce nebo kuřata,“ doplňuje chovatelka.
„Ihned po porodu byl jeden z vchodů do pavilonu uzavřen a prostor před expozicemi medvědů malajských ohrazen. V ubikaci samice s mládětem je zhasnuté světlo, kontrola probíhá pouze vizuální během ranního krmení, v ubikaci není možné ani provádět úklid. Všechna opatření zajišťují samici co největší klid a vedou k bezpečnému odchovu mláděte. Zhruba po měsíci byl otevřen i druhý vchod do pavilonu a posunutí zábrany, ale neukáznění návštěvníci pravděpodobně stínění odhrnovali, protože po víkendu si Barma přestěhovala mládě do bezpečné vzdálenosti dál od skla. Proto apelujeme na všechny příchozí, aby omezili svoji zvědavost a počkali až na okamžik, kdy mládě bude představeno veřejnosti,“ vyzývá Věra Vrabcová. K tomu dojde pravděpodobně za měsíc, kdy bude mládě již samostatnější a samice se o něj nebude tolik bát. Nejprve dojde v návštěvnické hale k výměně zábrany za nízký plůtek a až se bude mládě bezpečně pohybovat, bude moci chodit i do venkovního výběhu.
Medvědům malajským bylo v loňském roce věnováno téměř celé zasedání poradní skupiny pro medvědy v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA),“ sděluje zooložka Petra Padalíková poznatky z účasti na výroční konferenci EAZA. „Úskalí chovu tohoto druhu spočívají hned v několika aspektech. Předně v minulosti nebyla respektována solitérnost tohoto druhu – harémový chov se ukázal jako naprosto nevhodný, protože u samic, zejména nepříbuzných, dochází k vzájemnému tlumení reprodukce. Tak jsme ztratili potenciál mnoha zvířat. Další faktorem je také klesající počet chovatelů, neboť vybudovat zařízení pro tento tropický druh v souladu s moderními poznatky je velmi nákladné a některé zoo tak raději zvolí do své koncepce některý z chladnomilných druhů. V neposlední řadě je tento druh velmi náchylný ke stresu, který často ústí v nesnášenlivost párů, potlačení sexuálního chování či patologickým změnám na reprodukčních orgánech. Přesto naděje trvá, v letošním roce by se měly sestavit dva další mladé páry v Edinburghu a Arnhemu, přičemž právě do Edinburghu by se měla přesunout naše mladá samice Babu,“ dodává Petra Padalíková.