Fíha Dýha
Kubismus, abstrakce, minimalismus – i takové stromečky z dýhy vyrostly se soutěží Fíha Dýha.
Stromky, co neopadávají, množství domácností vyzdobených tematickými dekoracemi nebo podnětná inspirace pro další tvoření – tak by se dal shrnout výsledek proběhnuvší vánoční soutěže s projektem Fíha Dýha. Více než stovka účastníků od nejmenších až po 18-ti leté kreativce ze všech koutů republiky se ucházela se svými výtvory o titul nejkrásnějšího a nejoriginálnějšího 2D či 3D stromečku. S jednou podmínkou: musel být z dýhy.
V průběhu listopadu se sešlo neuvěřitelných 150 fotografií vánočních stromečků z dýhy snad všech velikostí, tvarů i barev. Speciálně sestavená porota složená ze zástupců partnerů projektu Fíha Dýha firem Sapeli a.s., Jitona a.s., Danzer Bohemia Dýhárna s.r.o. a Jan Ficek Dřevovýroba s.r.o. neměla rozhodování rozhodně jednoduché. Nakonec vybrala pětici vítězů, kteří budou odměněni ročním předplatným časopisu dle vlastního výběru. Stejnou cenu si odnese i favorit veřejnosti, který vzešel z hlasování na Facebooku. Vítězné stromečky jsou ke zhlédnutí na Facebooku https://www.facebook.com/soutezfihadyha.
Dýha, fantazie a chuť tvořit provází úspěšný projekt Fíha Dýha již více jak jeden rok. S přicházejícím adventem se proto partneři rozhodli obdarovat ty nejlepší, kteří vytvořeným vánočním stromečkem nejlépe zachytí atmosféru vánoc. Dvojrozměrné, plastické, střapaté, minimalistické i gigantické stromky zaplavily soutěžní stránku. Porota stanula před nelehkým úkolem – vybrat pouhých 5 nejlepších. „Opět jsme byli překvapeni invencí, přístupem autorů ke kombinaci použitých materiálů i čistotou provedení,“ shrnuje Jan Ficek, jednatel společnosti Jan Ficek Dřevovýroba s.r.o. a dodává: „Obdrželi jsme zároveň nesmírné množství pozitivních reakcí na samotnou práci s dýhou a její vlastnosti, což nás velice potěšilo a potvrdilo, že projekt Fíha Dýha má smysl a opravdu přináší radost z manuální práce. Důkazem toho je, že jen v letošním roce jsme zájemcům rozeslali přes 2 000 balíků s dýhou pro další tvůrčí práci s tímto materiálem.“
Návštěvníci Facebookové stránky soutěže udělili nejvíce „like“ pětiletému Antonínu Kubánkovi z Opavy, který na vítězném stromečku pracoval za pomoci svých spolužáků. Porotou vybraná Anna Navrátilová z Olomouce zkombinovala dýhu s materiály z přírody, stejně jako další výherce Adam Černovický z Jemnice, který svůj dvojrozměrný stromek doplnil smrkovými větvičkami a jeřabinami. Rozčepýřený stromeček Lenky Dolečkové z České Kamenice si získal porotce svým vzhledem budícím atmosféru staročeských Vánoc Ladovy doby. Dílo plzeňského autora, Michala Suka, je založeno na souboru různých geometrických útvarů, jenž dohromady tvoří kubisticky vyhlížející jehličnan. Zvláštní cenu si pak odnesla Adéla Žandovská z Hluku, jejíž abstraktní dílo vykazuje atributy až profesionálního provedení.