Fosa madagaskarská
ZOO Tábor má nového vzácného obyvatele. V rámci evropského záchovného programu získala samce fosy madagaskarské.
Zoologická zahrada v Táboře získala vzácný druhový přírůstek. Je jím fosa, šelma původem z Madagaskaru. Šestiletý samec s malgašským jménem Masotra pochází ze zoologické zahrady v Duisburgu. Dva roky strávil také v Zoo Berlín a v belgickém Olmenu, odkud byl přivezen do Tábora. V evropských zoologických zahradách žije pouze kolem padesáti jedinců, v České republice jsou aktuálně pouze tři.
„Samce fosy jsme získali po několikaměsíčním jednání v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Druh je zařazen do EEP, což je evropský záchovný program, jehož cílem je zachování záložního genofondu pro případ, že by populace daného živočišného druhu žijící v přírodě v budoucnu zkolabovala. Spolupráci s programem, který koordinuje zoologická zahrada v Duisburgu, vnímáme jako prestižní a doufáme, že v budoucnu získáme i samičku a pokusíme se tyto nevšední a v přírodě ohrožené savce rozmnožit,“ popsal hlavní zoolog Ondřej Kott.
Fosa madagaskarská je vrcholovým predátorem Madagaskaru. V přírodě loví lemury a menší savce, plazy a ptáky. I když se nejvíce podobá malé pumě, ke kočkám má evolučně poměrně daleko. Díky molekulárně biologickým studiím se přišlo na to, že nejbližšími příbuznými madagaskarských šelem jsou takzvané promykovité šelmy. Fosa je anatomicky výborně přizpůsobena pro život v korunách stromů, kde se i díky dlouhému ocasu dokáže velmi obratně pohybovat a lovit. Jedná se solitérní zvíře, partneři se potkávají pouze v období páření. Mimo toto období jsou jedinci vůči sobě velmi agresivní. Fosy jsou nejaktivnější během soumraku a rozbřesku.
„Madagaskar sice politicky patří k Africe, ale z hlediska evoluce se jedná o zcela výjimečný ostrov s faunou a flórou, kterou najdeme pouze zde. Fosa madagaskarská zároveň reprezentuje ohrožený druh tohoto unikátního místa planety. Populační trend této zvláštní šelmy je bohužel stále klesající. Současně se odhaduje, že na Madagaskaru žije už pouze 2500 jedinců, což není opravdu mnoho. Kromě postupující degradace původních lesů, ve kterých fosy žijí, je současně nejvíce ohrožují zdivočelí psi, kteří jsou jejich přímými potravními konkurenty. Studiemi bylo již prokázáno, že kvůli přemnoženým psům dramaticky poklesly populace některých druhů plazů a ptáků, kterými se fosy živí,“ upřesňuje důvody ohrožení Ondřej Kott.