IN SITU projekty ochrany Zoo Brno
Ochrana IN SITU - jedná se o ochranu fauny a flóry ve volné přírodě v místech jejich přirozeného výskytu.
Ochrana sýčků obecných (Athene noctua) na jižní Moravě
Na ochraně sýčků obecných na jižní Moravě se Zoo Brno podílí už jedenáct let ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Břeclav. Spolupráce se týká čtyř hlavních oblastí: (1) monitoring přirozeného výskytu sýčků, (2) zajištění bezpečných hnízdních podmínek včetně výroby a instalace speciálních budek, (3) management vybraných lokalit obsazených sýčkem obecným za účelem podpory dalšího nárůstu populace, (4) propagace ochrany sýčků mezi širokou veřejností. V České republice stavy sýčka rok od roku rapidně klesají. Poslední čísla mluví už pouze o desítkách párů. Hlavní centra rozšíření sýčků jsou Severní Čechy a Znojemsko.
Záchranný program sysla obecného (Spermophilus citellus) v České republice
Po druhé světové válce začali sysli ve střední Evropě mizet, v Německu a Polsku koncem 20. století zcela vyhynuli. Tento stav zřejmě způsobila ztráta biotopu jako důsledek změn v zemědělské krajině. Sysli, kteří vyžadují trvale nízký travnatý porost, nyní u nás přežívají přibližně ve třiceti izolovaných populacích na sportovních letištích, golfových hřištích, v zahrádkářských koloniích apod. Současnou populaci v České republice odhadujeme na 3 500 jedinců. V roce 2015 odstartovala Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky projekt s názvem „Založení nových odchovů sysla obecného a osvětová činnost v rámci realizace jeho záchranného programu“ do něhož se od samého počátku Zoo Brno zapojila jako partner projektu a vystavěla na louce, která sousedí s Přírodní památkou Mniší hora, chovné zařízení, do kterého bylo v roce 2015 přivezeno ze Slovenska 39 syslů.
Program repatriace dvou druhů jeřábů
Zoo Brno se od roku 2015 podílí na záchranném programu Eurasijské asociace zoologických zahrad a akvárií (EARAZA) „Záchrana jeřábů Eurasie.“ Zájem programu je soustředěn na všechny ohrožené druhy jeřábů v Palearktu – jmenovitě na jeřába sibiřského, mandžuského, daurského a kápovitého. První dva zmíněné druhy patří do nejvyšších kategorií ohrožení ve volné přírodě a jejich populace ubývají vinou člověka. V rámci programu Zoo Brno navázalo spolupráci se státní přírodní rezervací Chinganskij zapovednik (Хинганский заповедник, Khingansky Nature Reserve) v Amurské oblasti Ruské federace.
Program reintrodukce orla východního (Haliaeetus pelagicus)
Orel východní (také nazývaný orel kamčatský) je největším druhem orla na světě. Podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) je řazen mezi druhy zranitelné a jedinou oblastí výskytu je severovýchodní pobřeží eurasijského kontinentu a část japonského souostroví. Jeho populace v zajetí v posledních letech výrazně stoupá.
Zoo Brno jedná ve spolupráci s EARAZA o spolupráci na ochranném programu pro orly východní včetně vypouštění jedinců, odchovaných v zajetí. V oblasti dolního toku řeky Amur se připravuje výstavba nového moderního reintrodukčního centra. Ochrana IN SITU - jedná se o ochranu fauny a flóry ve volné přírodě v místech jejich přirozeného výskytu.