Jarní stěhování aligátorů

Na svůj „letní byt“ se přemístili dva aligátoři američtí, samec Libor a samice Adéla. Návštěvníci je však pohromadě neuvidí. „Samec Libor je služebně nejstarším zvířetem v naší zoo, je zde od roku 1974, kdy byl zakoupen od soukromého chovatele za 670 korun československých ve věku cca 3-4 roky. Adéla je mnohem mladší a menší, přišla k nám v roce 2013 ze záchranného centra Zoo Plzeň, kam se dostala spolu s dalšími třemi samicemi.

Jarní stěhování aligátorů

Všechny byly zabaveny soukromému chovateli, u kterého byly kontrolou zjištěny nevhodné podmínky k chovu. Tehdy jí bylo cca pět let a právě kvůli rozdílu ve velikosti se obáváme, že by jí samec mohl ublížit, proto žijí každý zvlášť,“ vysvětluje tisková mluvčí Věra Vrabcová.

Oba plazi jsou přes zimu umístěni v objektu zimoviště, kam návštěvníci nemají přístup. „V zimovišti tráví téměř 8 měsíců v roce, přesunují se k nám na začátku října, protože by středoevropskou zimu venku nepřečkali bez úhony. Zde mají stabilní teplotu 25-27°C, teplou vodu v bazénu, výhřevnou plochu souše či tepelnou lampu,“ popisuje chovatelka Jana Bárnetová. „Dobře zde přijímají potravu, dáváme jim zejména hovězí maso, kuřata, sladkovodní ryby, kvůli přísunu kolagenu a vápníku i vepřová kolínka, Adéle předkládáme i potkany nebo myši. Intervaly krmení se liší podle množství, Libor jednou za tři týdny spořádá cca 5-6 kg, krmná dávka Adély je pochopitelně nižší,“ dodává Jana Bárnetová.

Stěhování probíhá podle předem stanoveného scénáře a díky tomu, že se pravidelně opakuje, je to pro chovatele a ostatní pracovníky zoo rutinní záležitost, jsou již sehraným týmem. „Nejdůležitější je přetáhnout zvířeti přes hlavu smyčku z lana a s jeho pomocí jej vtáhnout do dlouhé bedny. Ta se naloží na auto a převeze se ze zimoviště o několik desítek metrů níže k letní expozici. Stěhování Libora, který váží odhadem téměř 200 kg, k tomu je ještě nutné připočítat hmotnost dřevěné bedny, je záležitostí pro silné chlapy. Adéla je sice menší váhová kategorie, ale je zase hodně akční,“ přibližuje chovatel František Šubík. „Libora jsme z bedny „vyklepali“, Adéla vylezla sama a během několika sekund byla v bazénu. Přesun spojený s odchytem je pro zvířata bohužel trochu stresující, byť již vědí, o co jde, ale nejdůležitější je, že jsou na sluníčku a budou mít přísun UV záření,“ dodává František Šubík.

U výběhu Libora je od roku 2010 umístěn kamerový systém, který upozorňuje strážní službu na neukázněné návštěvníky, kteří se nedokáží smířit s tím, že samec většinu času leží nehybně a nevykazuje žádnou aktivitu. Ohrožují jej házením kamenů či jiných předmětů, několikrát jej i zranili, proto je celý prostor monitorován.

Autor:
Vydáno: