Masopust – maškarní karneval ve školní družině

Byl to svátek hodování, tancovaček, během kterého se lidé připravovali na následný půst. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý, tedy před Popeleční středou, byla vyvrcholením těchto oslav. Popeleční středa je prvním postním dnem a její termín připadá na 40. den před Velikonocemi.

Masopust – maškarní karneval ve školní družině

Je sice Popeleční středa 10. února a ve školní družině se koná maškarní masopustní veselí. Máme maškarní karneval. Včera jsme to nestihli. Nevadí, my si to užijeme i dnes. Scházíme se ve 13,30 hodin v tělocvičně naší školy. Děti z jednotlivých oddělení se připravovaly na maškarní karneval. Vybíraly si nejrůznější masky, připravovaly si i představování masek a drobné scénky. Někteří si i vlastní masku vyráběly. S těmi nás pak v průběhu karnevalu seznámily. V tělocvičně je již vše připravené a my po krátkém úvodu se vrháme na parket. Následuje první taneční série. Pak již nastupují jednotlivá oddělení, aby se představila s maskami. Mezi nimi nacházíme princezny, kočičky, vojáky, karatisty, čarodějnice, indiány, mušketýrku, malíře, ale i sportovce, Jožina z bažin atd. Po úvodním představení masek následuje několik tanečních písní a své práce se ujímá odborná porota, aby pečlivě zvážila a pak mohla i vyhodnotit ty nejlepší z nejlepších. Tanečky střídá i několik her a soutěží. Jako první hrajeme hru „Štronzo“. Vlníme se v rytmu hudby, a jakmile hudba přestane hrát, musíme zkamenět a nesmíme se vůbec hnout. Kdo se pohne, vypadá ze hry. A tak hrajeme až na posledních pět vítězů. Ty pak dostávají malou sladkou odměnu. Z dalších her pak hrajeme tančící dvojice s kloboukem na hlavě, který v průběhu tance posíláme dál. Po skončení hudby, kdo má klobouk na hlavě, vypadává ze hry. A opět ti nejlepší obdrží sladkosti. Potom si tancujeme při hudbě, někteří z nás i poslouchají. Čas se naplňuje a my jdeme hrát poslední hru. Jmenuje se „mravenci“. Naše oblíbená hra z tradičních karnevalů. Každé oddělení za odměnu posílá do hry své nejlepší masky, kterým na čelo přilepíme napínáček a kolem pasu přivážeme nafouknutý balonek. Úkolem je se pokusit čelem propíchnout nafouknutý balonek u pasu, ale při tom si dát pozor na to, aby ten balonek nepropíchl někdo nám. Hrajeme na několik vítězů, které obdrží opět nějakou tu sladkost. V závěru následuje ještě vyhlášení nejlepších masek z jednotlivých oddělení. A jak to tedy nakonec dopadlo? Zde jsou výsledky:

1. oddělení – Janek Fisher, Tereza Benešová, Matěj Franče, Matyáš Fortuník, Michaela Raffayová
2. oddělení – Nikola Ježková, Anička Fučíková, Nina Petráňová, Majda Lednická, Veronika Vysoká
3. oddělení – Adéla Šťávová, Darja Vassilyeva, Anežka Povolná
4. oddělení – Michal Procházka, Martin Raffay, Kašpar Kobr, Petr Kokstein, Matěj Mareš

Všem vítězům blahopřejeme a těšíme se s nimi na dalším ročníku maškarního karnevalu. Potom ještě několik písniček, několik tanečků a my začínáme uklízet. Hodiny nám pomalu a jistě ukazují 16 hodin. Odcházíme do družiny, následuje odlíčení a převlečení. Během několika minut si pro nás začínají chodit rodiče a my trochu unavení, ale spokojení odcházíme do svých domovů.

Autor:
Vydáno: