Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb
Již řadu let se 10. leden připomíná jako Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb. Ústecká zoo se poprvé připojila v roce 2014, tedy ještě v době, kdy jako jediná v ČR chovala oba druhy ploutvonožců, tuleně obecné a lachtany tmavé. Po úhynu lachtana Moritze v prosinci 2014 se zoo kvůli nevyhovujícímu chovatelskému zařízení a na základě doporučení vedoucího odborné komise pro ploutvonožce Gerharda Meijera ze Zoo Rhenen rozhodla v chovu dále nepokračovat. V následujících letech se vždy u příležitosti mezinárodního dne zaměřila na zviditelnění zbývajícího druhu, tuleně obecného, neboť jej chová od roku 2001 a v roce 2010 se zde dokonce narodilo první mládě nejen v historii ústecké zoo, ale v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).
Historie chovu tuleňů obecných v ústecké zoo se datuje k 13. září roku 2001, kdy byl z Tierparku Nordhorn v Německu dovezen mladý pár tuleňů obecných tvořený ročním samcem Juniorem a stejně starou samicí Jenny. Ta však v květnu 2005 uhynula během veterinárního zákroku na vrozenou srdeční vadu. Ještě téhož měsíce se podařilo Juniora dopárovat mladou roční samicí jménem Mary, která byla dovezena z dánské Zoo Odense. Právě ta se 23. července 2010 stala první tulení matkou v historii zoo, ale malá samička Jente bohužel po třech měsících uhynula na otok mozku. V roce 2013 (7. října) dorazila ze Zoo Karlsruhe dvouletá samice Zola a po eutanázii Juniora v roce 2015 kvůli vážným zdravotním problémům (vchlípení a neprůchodnost střev) získala zoo nového samce Caspera, který se narodil v holandské AquaZoo Friesland. Ústecká zoo tedy v současné době chová tři jedince – tříletého samce Caspera a dvě samice – šestiletou Zolu a třináctiletou Mary. Návštěvníci je mohou sledovat při pravidelném krmení doplněném komentářem chovatelů, které v letní sezóně probíhá třikrát denně, v zimě pouze během víkendů v 10.00 a 15.30 hodin. Jejich expozice prodělala zásadní rekonstrukci v roce 2013, došlo k prohloubení bazénu a zvětšení vodní plochy i objemu vody, expozice má přírodní vzhled. Okolí bazénu bylo doplněno řadou vzdělávacích a interaktivních prvků. Investorem akce ve výši 1,5 mil. Kč byl zřizovatel (statutární město Ústí nad Labem) a částkou 300.000 Kč poskytla nadace ČEZ. Zoo za tuto přestavbu získala v roce 2014 ocenění v soutěži Bílý slon, kterou každoročně vyhlašuje sdružení Česká zoo ve spolupráci s UCSZOO.
Co možná nevíte?
Tuleň obecný je jedním z nejrozšířenějších druhů tuleňů. Obývá pobřežní vody severní polokoule, od mírného pásu až po polární oblasti, podle místa rozšíření je popsáno pět poddruhů. Tuleni jsou výbornými plavci, potápějí se do velkých hloubek. Jejich potravou jsou různé druhy ryb, sledi, tresky, huňáčci a další. Mají latentní (utajenou) březost a zajímavostí tohoto jediného druhu, tuleně obecného, je to, že mládě ztrácí novorozeneckou smáčivou srst již v těle matky, takže ji může krátce po porodu následovat do vody.
Přesto, že stavy jsou poměrně vysoké, jsou i oni ohrožováni lidskou činností – nadměrným rybolovem (ztráta potravy), znečištěním pobřežních vod, globálním oteplováním a virovými chorobami.