Mezinárodní den želv
Želvy jsou starobylou skupinu živočichů s ojedinělou tělesnou stavbou obývající naši planetu bezmála čtvrt miliardy let. Byly svědky vzestupu i pádu dinosaurů, viděly vzlétnout první ptáky a přihlížely vzniku člověka. Za posledních 30-40 let však klesly počty mnoha druhů natolik, že jim hrozí úplné vyhubení!
V minulých staletích člověk bezohledně vyhubil obří suchozemské želvy na některých ostrovech, v současnosti se ohrožení želvích populací dotýká všech druhů. V mnoha oblastech světa jsou jejich vejce i maso důležitou tradiční potravou obyvatelstva, jejich krunýře jsou využívány jako surovina pro další zpracování, široké uplatnění mají želvy i při výrobě orientálních léčiv. Místa výskytu želv jsou činností člověka poškozována, znečišťována, rozdrobována či úplně zlikvidována a zastavěna. Mořské želvy hynou v bludných rybářských sítích, strádají mylnou konzumací plastového odpadu putujícího oceány a jejich rozmnožovací pláže zabírají lidé...
Ostravská zoologická zahrada je od letošního roku zapojena do projektu na ochranu mořských želv na Borneu v Indonésii. A prostřednictvím projektu Koruna ze vstupu i všichni její návštěvníci. Mořské želvy plní unikátní a klíčové ekologické role v oceánech. Jejich populace ale dnes strmě klesají – v Indickém oceánu populace mořských želv na mnoha místech již úplně vymizely, jinde například na Borneu počty karet obrovských za posledních 70 let klesly o více než 90 %! Indonésie je nejdůležitější líhní místo pro karety obrovské v celé jihovýchodní Asii. Věříme, že dlouhodobá ochrana želv záleží především na lidech žijících v blízkosti líhních pláží želv a změně jejich postoje k přírodě. Proto je v rámci ochranářských aktivit kladen velký důraz na vzdělávání – v mateřských školách i na vyšších stupních škol, kde se děti a studenti seznamují s krásami moře a neobyčejnými organismy, které v něm žijí, ale i to, jak jim lze pomoci. A to nejen v místě výskytu želv, ale i v České republice, potažmo v Evropě, odkud lidé dané lokality navštěvují jako turisté.
Pomoci želvám může každý z nás i prostřednictvím sbírky na ochranu mořských želv https://www.darujme.cz/new/promotion-detail/?promotion=1200084. Za získané peníze připravíme příručku, která představí metodiku, jak chránit želvy opravdu dobře. Za každý Váš příspěvek děkujeme.