Mikulášské tvoření
V dobách, kdy ještě nebyly louky za městem posety supermarkety, nebyla ani nabídka pro nás dnes už běžných sladkostí. Čokoláda bývala pro naše prababičky a pradědy luxusním zbožím, pomeranče a banány mohli ochutnat jen ti bohatější z nich.
Aby nebyli připravení o radost z příchodu svatého Mikuláše, připravovali jim rodiče dárečky z toho, co bylo doma dostupné. Z toho, co rostlo na zahradě, na poli nebo v lese. U každého domu měli jabloně a ořechy, větvičky zimostrázu, břečťanu nebo jiného neopadavého keře byly také lehce k mání. Pak už jenom stačilo sáhnout do plátěného pytlíku s křížalami, sušenýma švestkami nebo rozinkami a vytvořit pro děti mikulášský dárek. Na dětech potom bylo, jestli ho snědly samy nebo se rozdělily s domácími zvířaty.
Těmto dekoracím se říkalo „královské koruny", možná proto, že nazdobené jablko trochu korunu krále připomínalo. Někde se vžil název „světy", kulaté jablko mělo totiž tvar světa. Jablíčka se dala spojovat špejlemi po čtyřech nebo pěti a vznikaly tak „zahrádky". To už byly náročnější dekorace a dárečky, které potřebovaly trochu trpělivosti a důvtipu.
K výrobě takové jednoduché koruny budeme potřebovat pěkné velké červené jablko, zelené větvičky, párátka nebo špejle, rozinky, sušené švestky, možná se rozhodnete použít kousek alobalu nebo ozdobu z řetězu vyrobeného z barevného papíru. Pokud použijete hřebíček, koření vám jablko krásně provoní. Teď už jen stačí podle vlastní fantazie napichovat, zdobit a těšit se na příchod Mikuláše.