Mládě gibona

V pondělí 14. června došlo v ústecké zoologické zahradě k radostné události. Tou bylo narození mláděte gibona bělolícího. Matkou se stala samice Beaut a otcem samec Samun původem z liberecké zoo. „Dospělý pár je již zkušenými rodiči a v současnosti sdílí expozici s dalšími dvěma svými potomky. Jedním z nich je samička jménem Ria narozená v červnu roku 2015 a dále její mladší bratr, který přišel na svět v září roku 2017. Vyjma pětičlenné rodiny chováme v druhé expozici samici Fej, která pochází z volné přírody a do naší zoo přišla spolu se samcem Todem v rocem 1987.

Mládě gibona

Novopečená matka je jejich dcerou a nový přírůstek dělá z Fej již trojnásobnou babičku,“ uvádí zoolog Ing. Lukáš Štěrba. „Samička Beaut o mládě pečuje opravdu vzorně a neustále jej nosí na břiše, což je typické pro takzvané starosvětské primáty. Mládě se matky pevně drží a saje mateřské mléko. Ostatní členi skupiny prozatím odvádí pozornost zvědavých návštěvníků a dopřávají matce klid na odchov“, doplňuje chovatelka Šárka Bělková.

Giboni bělolící patří mezi primáty, ovšem na rozdíl od ostatních opic se liší absencí ocasu. Vyskytují se v tropických lesích jihovýchodní Asie. Jedná se o kriticky ohrožení druh, který činností člověka ztrácí přirozené prostředí a jeho stavy klesají i kvůli lovu pro tradiční asijskou medicínu. „Návštěvníci mohou tato zvířata znát především díky jejich typickým zpěvům, kterými si označují teritorium a jsou slyšet i za brány areálu. Samice jsou vždy světlé a samci mají černou barvu s bílými skvrnami na lících. Mláďata se rodí světlá, ovšem kolem prvního půlroku života se přebarvují do černa. Pokud se jedná o samce, již svou barvu nemění a zůstávají tmaví, ale pokud se jedná o samici, znovu se v období dospívání přebarví do světlých odstínů,“ zakončuje tiskový mluvčí Matěj Kynšt.

Autor:
Vydáno: