Mladý orlosup se vydal na cestu z Ostravy do volné přírody
Po roční přestávce se ostravská zoologická zahrada opět aktivně zapojuje do úspěšného projektu návratu orlosupa bradatého do přírody, jehož cílem je posílit divoké populace tohoto impozantního dravce jedinci odchovanými v lidské péči. Letos Zoo Ostrava poskytla pro vypuštění dvě mláďata.
Starší mládě (sameček), které se vylíhlo 16. února, bylo vychováváno zkušeným párem, jež úspěšně odchoval již několik mláďat. Samička nicméně snesla dvě vejce. S ohledem na jistou siblicidu u tohoto druhu bylo druhé vejce z hnízda odebráno a inkubováno v umělé líhni. Z něj se 3. března vyklubalo zdravé mládě, pro které bylo nutné najít vhodné náhradní pěstouny. Ti se, jak jsme informovali v novince dne 21. března, našli ve vídeňské Zoo Schönbrunn, kam bylo mládě ve stáří šesti dnů převezeno a podloženo tamnímu páru orlosupů. Rakousko se nakonec stalo dočasným útočištěm i dalším dvěma českým mláďatům ze Zooparku Chomutova a ze Zoo Liberec, která budou rovněž vypuštěna do přírody. Jejich náhradní pěstouni jsou z Chovné stanice Richarda Fausta v Haringsee. Všechna mláďata byla svými pěstouny bez problému přijata a odchována (viz video).
Na doporučení koordinátora chovu orlosupů bradatých bude starší ostravské mládě vypuštěno ve Francii v Parc naturel régional des Grands Causses společně s mladou samičkou vylíhnutou ve stanici v Haringsee 19. února. Vypouštění se uskuteční 20. května. V Grands Causses je kromě orlosupů možné pozorovat díky dalším záchranným projektům i několik hnízdících párů supů hnědých a velké kolonie supů bělohlavých. Vyskytují se tu i celosvětově ohrožení supi mrchožraví, kteří se do těchto míst vrátili sami.
Mladší ostravské mládě vychovávané ve Vídni bude vypuštěno koncem května v pohoří Sierra de Cazorla ve španělské Andalusii.
Tento úspěšný projekt naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností.