Noc s Andersenem 2017
I naše škola otevřela odpoledne své dveře a očekávala návštěvu – dospělé i děti. Ty byly vybavené polštářky, spacáky, různými dobrotami a knihami. Přišly si do ní i se svými rodiči trochu číst, trochu naslouchat pohádkám, na které v naší dnešní uspěchané době není bohužel tolik času, pracovat ve tvořivých dílnách a užít si krásné společné chvíle. Žáci naší třídy se na pohádkový den opravdu velmi těšili. Lákalo je nejen netradiční spaní ve škole a různé soutěže, ale hlavně aktivity ve společných dílnách s rodiči, též voňavé buchty a bábovky maminek a babiček.
Maminky, babičky a tatínkové byli pro děti tím nejcennějším pomocníkem. Společným snažením vznikaly pískované obrázky pohádkových bytostí a zvířátek, postavy Fifinek, srdíček pro štěstí. Děti i dospělí nakoukli do chemické laboratoře paní kouzelnice, vlastoručně si vyzkoušeli různá kouzla a dokonce přišli na kloub některým záhadám. Návštěva dospělých zůstala až do večeře a na nás pak čekala dobrodružná stezka. Nebylo vůbec jednoduché pohybovat se tmavou chodbou osvícenou jen svíčkami a tlumeným světlem schodiště a ještě k tomu se čitelně podepsat na list papíru. Pohádkovou noc strávili s dětmi kreslení kamarádi Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa. Domů odcházeli malí nocležníci v sobotu ráno spokojeni a hlavně s úsměvem. Odnášeli si s sebou z Noci s Andersenem nový časopis Čtyřlístek, srdíčka pro štěstí, průkazy, diplomy, pochvalné listy za aktivitu a pamětní leporela s fotografiemi ze všeho dění. Už cestou po schodech se rodičům chlubili svými poklady a dělili se o své dojmy.
Jan Ámos Komenský napsal: Kdyby knih nebylo, hrubí bychom byli a neučení. S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školu. Bez knih pak nebývá učený nikdo ani ve škole. Myslím, že si pohádkového spaní a tvoření všechny děti užily, že naše společná akce splnila svůj úkol. Gratuluji Dankovi Bačovi k jeho pohádkovému pasování na čtenáře. Přeji všem dětem své třídy, aby se knihy staly jejich nerozlučnými přáteli, aby z knih a časopisů načerpaly mnohou moudrost pro cestu svým životem.
Autor: Zdenka Gemrotová, Základní škola Frenštát pod Radhoštěm