Nové žabky v ústecké zoo
Expozice tropických žabek byla v ústecké zoologické zahradě zpřístupněna návštěvníkům v roce 2002, i když chov těchto obojživelníků byl zahájen již mnohem dříve. Je nedílnou součástí pavilonu exotária a návštěvníci mohou v sedmi expozicích vidět různé zástupce, nejčastěji drobné jihoamerické pralesničky známé také pod názvem dendrobátky. „Naše zoo se samozřejmě snaží získávat i nové druhy, takže obyvatelé nádrží se čas od času obměňují. Poslední novinkou, kterou jsme přivezli 28. ledna 2016 z plzeňské zoo, je šest jedinců rosnice šalamounské,“ informuje mluvčí zoo Věra Vrabcová.
„První měsíc musí zvířata strávit v zázemí v karanténě, ale pokud bude vše probíhat bez problémů, budou na přelomu února a března přemístěna do jedné z expozic, kde se představí návštěvníkům,“ sděluje zooložka Martina Kocábková. „Tento druh žije v tropických oblastech Jihovýchodní Asie (Indonésie, Papua Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy) a dosahuje velikosti cca 7 cm. Živí se hmyzem, v naší zoo dostávají zhruba 3x týdně cvrčky odpovídající velikosti. Tento druh není příliš běžný, v ČR jej kromě již zmíněné Zoo Plzeň chová pouze pražská zoo,“ dodává.
Některé druhy žabek zoo také odchovává, v poslední době se jednalo např. o pralesničky azurové, pruhované, barvířské a pralesničky harlekýn. Od nakladených vajíček přes stádium pulců až do přeměny k „hotové“ žabce to trvá zhruba 2-4 měsíce, závisí na druhu, teplotě, krmení či prostředí. Potravou cca dvoucentimetrových žabiček jsou drobné octomilky nebo mikrocvrčci. „O odchované žabky projevili zájem kolegové ze Zoo Jihlava a Zoo Bojnice, takže několik jedinců pralesniček již obývají nové expozice ve zmíněných zoo,“ dodává Vrabcová.