Noví obyvatelé pavilonu Tanganika
Pavilonu Tanganika v ostravské zoologické zahradě obývají hroši, krokodýli štítnatí a řada druhů ryb. Nově k nim přibyli i zástupci ptáků – hejno leskoptví nádherných, které se v prostoru pavilonu pohybují volně.
V pavilonu Tanganika se zabydluje šestičlenná skupina těchto výrazně zbarvených pěvců – jeden samec a pět samic. Ptáci se v prostoru nad expozicemi hrochů a krokodýlů štítnatých pohybují zcela volně (viz video). K dispozici mají několik bidel a zavěšených větví k posedu a dále deset kmenových hnízdních budek. A hlavně mohou využívat přirozenou vegetaci včetně vzrostlých stromů, které v pavilonu částečně skleníkového typu doslova bují. Zoo Ostrava chová leskoptve od roku 2002. Před tím byly k vidění na jiných místech, např. ve voliéře v pavilonu primátů. Poslední roky byly chovány v zázemí zoo, kde se i úspěšně množily. Celkem už se zde podařilo odchovat 18 mláďat. Věříme, že nový prostor bude ptákům vyhovovat a začnou se rozmnožovat i přímo v návštěvnické části.
Leskoptev nádherná (Lamprotornis superbus) je výrazně zbarvený zástupce pěvců o velikosti těla 18-20 cm a hmotnosti 50-80 g. Dříve byla nazývána leskoptev tříbarvá. Její domovinou je východní Afrika (Tanzanie, Keňa, Uganda, Súdán, Etiopie, Somálsko). Obývá savany, řídké lesy a stepi, ale také zemědělskou krajinu. Žije v malých hejnech. V jejím jídelníčku převládá zejména rozličný hmyz, ale je všežravá a sbírá také bobule, malé plody, v některých oblastech i nektar z agáve sisalové, dále semena, zejména obilná, díky čemuž se v některých oblastech dostává do konfliktu s člověkem. Hnízdí ve stromových dutinách nebo si staví otevřená hnízda v trnitých keřích a stromech, které si vystýlá suchou trávou. Byly zaznamenány i hnízda ve stromových dutinách, skalních štěrbinách, pod střechami obydlí. Samice snáší až čtyři vejce, která inkubuje 12-13 dní. Mláďata jsou krmena pouze hmyzem, později přibývají i plody a ovoce. Po třech týdnech jsou letuschopná.