Nový druh v ústecké zoo

Od úterý 15. prosince chová zoo zcela nového zástupce kopytníků, vzácného kabara pižmového. „Rok a půl starý samec dorazil z německé Zoo Lipsko, kde se na 8. června loňského roku narodil,“ upřesňuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová. „Tento druh chovají pouze tři zoologické zahrady v Evropě, ale Zoo Lipsko je jediná, která tato zvířata pravidelně rozmnožuje,“ dodává. Kabar pižmový má velice zvláštní vzhled, protože charakteristickým znakem jsou špičáky dosahující délky až 10 cm.

Nový druh v ústecké zoo

I když se jedná o mladé zvíře, má již tyto zuby dobře viditelné, což mu dodává jakoby upíří vzezření,“ podotýká Věra Vrabcová. „Věřím, že díky tomu se stane velice atraktivním chovancem naší zoo, i když obecně u návštěvníků kopytníci moc nebodují,“ dodává. Dalším plusem je jejich vzácnost, zoo nyní intenzivně jedná o dovozu 2-3 samic z Ruska, což je však dlouhodobá a složitá záležitost.

Transport se vzácným nákladem dorazil do zoo v úterý okolo poledne a nový přírůstek byl ihned po příjezdu vypuštěn do výběhu. „Tento výběh pro asijské kopytníky prodělal v posledních týdnech zásadní změny, díky finanční podpoře Nadace ČEZ ve výši 200.000 Kč jsme si mohli dovolit výměnu celého oplocení, vybudování stáje pro kabary a nového přístřešku pro muntžaky malé, doplnění výsadby dřevin ve výbězích a vybudování pozorovatelny pro návštěvníky zoo Je to dřevěná stavba, která je součástí výběhu a která umožní bezprostřední pozorování zvířat,“ popisuje vedoucí provozního útvaru Václav Špaček. Výběh byl slavnostně otevřen ve čtvrtek 17. prosince v 10.00 hodin za přítomnosti zástupců Nadace ČEZ, vedení zoo i médií.

„V prvních dnech bychom chtěli mladému samečkovi popřát čas na aklimatizaci v novém prostředí, takže je přístup přímo k výběhu omezen. Kabaři jsou velice plachá zvířata, která reagují na rušivé vlivy, takže nechceme nic riskovat. Případní návštěvníci jej v prvních dnech mohou vidět zpovzdálí, popř. z cesty z protějšího svahu,“ popisuje zooložka Ilona Pšenková, která se osobně účastnila transportu a kabara z Lipska přivezla. „Zatím vypadá, že si sameček na nové prostředí rychle zvyká, nejen na nový výběh, ale i na krytou stáj, kde se často zdržuje. Tento druh na nás klade vyšší nároky co se týče krmení, jednou z důležitých komodit je např. lišejník,“ dodává.

Informace o druhu:

Kabar pižmový (Moschus moschiferus) je jedním ze sedmi druhů kabarů. Má nejsevernější areál rozšíření – od východní Sibiře po Kamčatku, severovýchodní Mongolsko, severní provincie Číny, severní Koreu. Obývá jehličnaté lesy a křovinaté oblasti nižších nadmořských výšek (do 1500 m n. m.), aktivní je především za soumraku a v noci. Jeho potravu tvoří tráva, mech, výhonky, listy, pupeny, houby a lišejníky. Váží 11-17 kg, v kohoutku měří 50-55 cm a dožívá se 10-14 let. Samice rodí 1-2 mláďata. Žijí většinou samotářsky, jsou velmi plaší. Nemají parohy, hlavním znakem jsou dlouhé zahnuté špičáky, dosahující délky až 10 cm. Samci mají na břiše žlázy produkující pižmo, které je vyhledávané jako velice ceněná substance při výrobě parfémů a mýdel, proto jsou kabaři silně pronásledováni.

Autor:
Vydáno: