Po stopách tichého génia
Etapová hra „Po stopách tichého génia“ v novém školním roce 2023 – 24 inspirovala naší školní družinu. O Josefu Jungmannovi jsme slyšeli, ale toho jistě není mnoho. Vždyť prožít různá dobrodružství s tímto géniem, kdy si připomínáme 250. výročí od jeho narození, nikdy není dost. I když zpočátku trochu váhání, ale pak je všechno úplně jinak a my jdeme do toho. Vždyť si to Josef Jungmann určitě zaslouží a my musíme být ještě i dnes hrdí na to, co pro nás všechno udělal.
29. září se vydaly děti školní družiny se svými vychovatelkami na výlet – Po stopách tichého génia. A kde jinde začít než zcela určitě v jeho rodném domečku v nedaleké obci Hudlice. Z Berouna odjíždíme autobusem do Hudlic a do rodného domku odcházíme pěšky. Cestou sledujeme, co vše se v Hudlicích nachází. Docházíme k rodnému domku a jsem všichni mile překvapeni. Vidíme krásný dřevěný domeček, který se zde dochoval skoro netnutý od dob, kdy zde žil Josef Jungmann. U dveří na nás čeká již paní průvodkyně, která nás zve do prostor kolem domku. Vidíme zde památník Josefa Jungmanna, který byl vyroben v nedaleké vesnici Nový Jáchymov a instalován u rodného domku k 100. výročí.
Paní průvodkyně nám velmi krásně přiblížila Jungmannovu dobu a jeho život. Jungmann se narodil jako šesté dítě kostelníka a ševce Tomáše Jungmanna a maminky Kateřiny. Celkem v rodině se narodilo deset dětí. Josef byl obyčejný, skromný chlapec, který započal svoji školní docházku ve zdejší škole, poté přešel do Berouna, kde navštěvoval zdejší Jungmannovu školu. Po sléze odešel na studie do Prahy a Litoměřic, kde si založil později i svoji rodinu. Zjišťujeme, že z tak skromného a obyčejného chlapce nám vyrostl takový velikán, který pro nás zachránil český jazyk. Postupně si s výkladem prohlížíme i vnitřní prostory zdejšího domečku, na vlastní oči vidíme i jeho pětidílný slovník, který napsal.
Po prohlídce se loučíme s paní průvodkyní a odcházíme po dalších stopách tohoto velikána. Ukazujeme si školu, kterou navštěvoval, prohlížíme si i kostel sv. Tomáše, kde působil jeho otec a všímáme si dalších a dalších zajímavostí. Poslední závěrečná část byla pro některé z nás docela náročná. Stoupáme společně na Hudlickou skálu, odkud vidíme, kudy denně chodil Josef Jungmann do Berouna do školy. Denně strávil dvě hodiny za každého počasí a roční době na cestě do Berouna a potom zpět. A to ještě pěšky. Takový byl život Jungmanna a on vše zvládal. Po výstupu na Hudlickou skálu se rozhlížíme po okolí a sledujeme, co vše zde vidíme.
Dnešní výlet v nás zanechal velké zážitky, ale i jsme se dověděli mnoho nových informací o tomto skromném člověku. Můžeme říci, že jsme si i splnili úkoly spojené s obcí Hudlice do etapové hry Po stopách tichého génia.
Počasí nám přálo a my si volný den užili na sto procent. Děkujeme paní průvodkyni a všem, kteří tuto trasu etapové hry připravili.