První mládě jehly africké
Ze sotva pár milimetrů „velkého“ mláděte jehly africké se těší chovatelé v ostravské zoologické zahradě. Jedná se o poměrně vzácný a relativně náročný odchov. Takto drobné mládě potřebuje úměrně drobnou živou potravu.
Mládě sladkovodní jehly africké (Enneacampus ansorgii) se narodilo 20. března. Jehly jsou příbuzné mořským koníkům. U obou skupin těchto ryb je do péče o potomky zapojen i samec, který inkubuje oplozené jikry a larvy v břišní rýze a následně „rodí“ už plně vyvinutá a samostatná mláďata. Mláďat mohou být i desítky, naše rybky jsou ale zatím velmi mladé a rozmnožovat se teprve začaly, proto je mládě jediné. Po narození měřilo asi 12 mm a v prvních dnech viditelně vyrostlo a začíná se vybarvovat. Na rozdíl od dospělých ryb téměř neustále plave. Jehly africké dorůstají délky okolo 14 cm a patří mezi druhy zdržující se na dně, kde se vlnivě „plazí“, což může připomínat pohyb hadů. Mají krátký rypec a živí se výhradně drobnou živou potravou. Úspěšný odchov mláďat je závislý právě na zajištění vhodného krmení v podobě larev (tzv. nauplií) drobných korýšů žábronošek.
Jehly africké chováme v zázemí, protože jsou velmi plaché. Návštěvníci ale mohou v Pavilonu evoluce vidět jiný druh jehly – jehlu obrovskou (Microphis aculeatus). Ta dorůstá délky asi 20 cm, má dlouhý trubicovitý rypec a aktivně plave či se vznáší ve vodním sloupci. V akváriu ve vyhlídce do výběhu šimpanzů chováme mladý pár. Najít obě jehly v akváriu není vždy snadné – cítí se dobře mezi ponořenými kořeny a jsou pro takové prostředí dokonale maskované. Často ale jako „obživlá dřívka“ vyplouvají i do volného prostoru. Samce lze poznat podle tenkého červeného proužku na bocích a především podle objemnější břišní partie, kde se ukrývá inkubační rýha. Zatím prázdná, ale doufáme, že i tyto jehly se vytřou, až dospějí. Úspěšný odchov mláďat jehel obrovských se zatím pravděpodobně ještě nikomu nepodařil.