Samice orangutana bornejského Cantik

V roce 2019 proběhl kontrolní screening Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Mezi nalezenými nedostatky bylo i chovatelské zařízení pro orangutany, které nesplňuje optimální podmínky pro chov těchto vzácných lidoopů, tudíž ani neumožňuje příchod nového chovného samce. Zoo si je těchto nedostatků vědoma, a proto intenzivně jednala s koordinátorem Evropského záchovného programu o přesunu obou samic. Včera došlo k prvnímu z nich.

Samice orangutana bornejského Cantik

Transport začal brzy ráno. Chovatelé neměli jistotu, zda se jim podaří dostat Cantik do transportní bedny bez použití anestezie. Ta však velmi dobře spolupracovala, a tak byla během několika minut připravena na transport. „Naložení Cantik proběhlo velmi hladce. Chovatelky odvedly skvělou práci. S Cantik po dobu několika měsíců trénovaly dobrovolný nástup do transportní bedny, abychom se vyhnuly jejímu uspání. Během necelé půlhodiny tak byla Cantik v transportním voze na cestě do Rostocku“, říká hlavní zooložka Petra Padalíková. Transport proběhl v pořádku a Cantik se tak již v pozdních odpoledních hodinách seznamovala se svým novým domovem. Na cestě ji doprovázela její chovatelka, která zůstane v Zoo Rostock několik dní, aby Cantik usnadnila jak adaptaci na nové prostředí, tak komunikaci s chovateli.

„Máme velkou radost jak z umístění Cantik, tak z úspěšného transportu. Orangutani bornejští jsou v Zoo Ústí nad Labem velmi tradičním druhem, který již přes tři dekády dělá radost všem návštěvníkům. „Uděláme maximum pro návrat tohoto vlajkového druhu do Ústí. Od koordinátora Evropského záchovného programu máme přislíbena nová chovná zvířata. Rozhodli jsme se proto přebudovat pavilon slonů na Asijský dům, kde by žili orangutani bornejští spolu s několika dalšími druhy zvířat“, říká ředitelka Ilona Pšenková. Kampaň na návrat orangutanů do Zoo Ústí nad Labem bude veřejnosti představena během slavnostního zahájení sezóny tuto sobotu 2.4.2022.

Autor:
Vydáno: