Tři nové expozice v ZOO Brno
Stavba tří nových expozice byla v Zoo Brno zahájena v polovině října 2013, v prvních dnech byla vyznačena náhradní trasa k výběhu afrických kopytníků a probíhala samotná příprava stavby.
Celková investice činí 52 milionů korun, město Brno spolu se Zoo Brno získalo na tyto stavby dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod.
Průchozí voliéra orlů bělohlavých vznikne v sousedství indiánské chýše a výběhu pro vlky arktické a bude doplněna výběhy pro ursony kanadské a skunky severní. Je technicky nejnáročnější stavbou tvořenou ocelovou konstrukcí, která bude shora uzavřena nylonovou sítí, a vstup do ní povede chodbou proraženou ve skále z umělého kamene. Návštěvník se dostane do bezprostřední blízkosti orlů bělohlavých, ale přitom bude konstrukčně zamezeno úniku ptáků z voliéry. Spojením voliéry se dvěma menšími výběhy pro skunky pruhované a ursony kanadské a obrovskou patnáctimetrovou sekvojí vznikne jeden celek, který se stane dalším dílem mozaiky navazující na komplex Beringie.
Africká vesnice „Samburu“ bude vybudována v nejvyšší části Mniší hory, v místě současné vyhlídky před výběhem Safari a stane se součástí budoucího uceleného komplexu Kalahari. Osadu budou tvořit repliky osmi chýší domorodých Afričanů a ty by měly sloužit ke vzdělávání a oddechu návštěvníků. Z těchto chýší budou moci návštěvníci pozorovat drobné africké zvířectvo a také lagunu plameňáků „Naivasha lake“. V dalších letech plánujeme v sousedství africké vesnice nový lvinec, gepardinec a ve výběhu Safari chceme zřídit i nádrž pro hrochy.
Průchozí expozice klokanů vyplní dosud nevyužitou stráň pod Exotáriem /pavilon exotického ptactva/ a poslední prázdný prostor podél páteřní komunikace spojující dolní a horní část zahrady, po které jezdí zoovláček. Celým klokaním areálem povede naučná stezka, na které se dostanou návštěníci do přímého kontaktu se zvířaty a jeho součástí bude i skála vyzdobená napodobeninami skalních maleb původních obyvatel Austrálie – Aborigines.