TRILOBIT 2017 – Rozhovor s Evou Kittlerovou členkou dětské poroty
Na dalších řádcích najdete exkluzivní rozhovor s Evou Kittlerovou členkou dětské poroty, která posuzuje a hodnotí díla v cenách TRILOBITu 2017.
Ceny TRILOBIT, označovány rovněž jako „Ceny FITESu“ uděluje a vyhlašuje Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., za podpory města Beroun a jeho Městského kulturního centra, letos podruhé ve spolupráci s Českou televizí. Vyhlášení cen TRILOBIT 2017 bude na televizních obrazovkách odvysíláno 14. ledna od 20.20 na programu ČT art. Slavnostnímu udílení bude jako obvykle předcházet doprovodný program pro děti i dospělé v podobě projekce favorizovaných snímků v Městském kině Beroun.
Není náhodou, že „TRILOBITY“ našly své dějiště právě v Berouně, ve městě s tradicí nalezišť zkamenělin trilobitů, ale i centru dynamického kulturního dění. Letošní ročník se zde uskuteční po sedmnácté v řadě a vyhlášení cen pro město každoročně znamená jednu z nejvýznamnějších společensko-kulturních událostí. Ceny TRILOBIT se poprvé začaly udílet v 60. letech a v našem prostředí patří mezi nejstarší a zároveň nejprestižnější ocenění české filmové tvorby. Současně je nejobtížnější je získat. Držiteli některé z těchto cen se každoročně stávají tvůrci umělecky hodnotných audiovizuálních děl, bez ohledu na jejich momentální popularitu u veřejnosti či novinářské kritiky. Jedním z cílů TRILOBITA je totiž poukázat na audiovizuální díla, která jsou veřejností i médii přehlížená, přitom jsou považována za výjimečná nebo něčím přínosná. A tak podobně jako dávnověcí tvorové symbolizující nesmrtelnost hodnot, poukazují ceny TRILOBIT na nadčasovost kvalitních filmových výtvorů.
Ačkoliv slavnostní vyhlášení je ještě daleko, členové odborné a dětské poroty, díky které jsou ceny TRILOBIT zcela jedinečné, se v posledních dnech i měsících zabývali přihlášenými snímky, scházeli se a společně je hodnotili. O některou z cen v letošním roce usiluje celkem 90 přihlášených titulů – hraných, dokumentárních, animovaných, zpravodajských či publicistických, o jejichž kvalitách rozhoduje odborná porota, a 22 snímků s dětskou či rodinnou tematikou, jež vyhodnotí dětská porota. Některé z přihlášených snímků jsou i několikadílnými cykly či seriály. Mezi přihlášenými jsou zastoupena zejména díla vzniklá v české produkci nebo v koprodukci s výrazným podílem českých tvůrců, která byla poprvé veřejně uvedena v období od 1. listopadu 2015 do 31. října 2016.
Odborná i dětská porota čítají po sedmi členech. Odbornou porotu tvoří zástupci filmové obce a po vzoru minulých let byl jako předseda zvolen a této role se ujal opět teatrolog, esejista, divadelní a mediální kritik Vladimír Just. Dětskou porotu tvoří žáci ZUŠ Václava Talicha v Berouně, přičemž věkové rozpětí jejích současných členů je od devíti do sedmnácti let.
Na následujících řádcích naleznete rozhovor s Evou Kittlerovou, členkou dětské poroty.
Jmenuji se: Eva Kittlerová
Je mi 13 let.
Nejvíce mne baví: čtení knih
Nejvíce mne nebaví: nakupování oblečení
Chci se stát: vědkyní v oboru historie
Nemám ráda: zkoušení oblečení
Mám ráda: hru na klavír
Proč já budu dobrým porotcem: protože mám ráda filmy
1) Jak jsi se stala členem dětské poroty? Jak vše probíhalo?
Do dětské poroty jsem se dostala díky tomu, že jiný porotce neměl čas. Veliké díky však patří i mé paní učitelce klavíru Heleně Holubové, která mě na do poroty navrhla a paní Andrea Borovská mě pak oslovila.
2) Jaká byla tvoje práce v dětské porotě, jak často jste se scházeli, co všechno jste společně dělali, o čem rozhodovali?
Moje práce v dětské porotě se skládala ze sledování filmů, nebo ukázek některých dílů seriálů. Scházeli jsme se každé pondělí, od pěti hodin do půl sedmé večer. Společně jsme debatovali o tom, co se nám líbilo, nebo naopak ne. Rozhodovali jsme o tom, jaký film, nebo seriál zvítězí.
3) Baví tě tvoje práce v dětské porotě? Čím je pro tebe nejzajímavější?
Práce v dětské porotě mě velice bavila, protože jsem díky ní poznala spoustu zajímavých filmů a seriálů, které bych jinak nikdy neviděla. Kdybych dostala tuto nabídku i příští rok, tak bych neváhala a příležitosti se chopila.
4) Jaké filmy nebo seriály máš nejraději? Který je tvůj nej?
Nejraději mám hrané detektivky, protože mě baví luštit záhadu společně s hlavním hrdinou. A pak mě baví i animované pohádky.
5) Nejvíc tě baví čtení knih, jaký druh máš nejraději a která je tvoje vůbec nejoblíbenější?
Nejraději mám historické detektivky od pana Vondrušky o Oldřichovi z Chlumu. A říci, jaká kniha je má nejoblíbenější, to je moc těžké, protože vždy když nějakou dobrou knihu přečtu, tak ji vyhlásím za nejlepší na světě a pak se to třeba za měsíc změní. Dobrých knih je moc a mně je líto, že všechny asi nepřečtu.
6) Chceš se stát vědkyní v oboru historie, jaké období tě baví nejvíce? Proč máš ráda historii?
Nejraději mám období středověku a proto možná ráda čtu knihy pana Vondrušky, neboť pojednávají o době, kdy vládl Přemysl Otakar II. Historii mám ráda, protože se z naší minulosti můžeme inspirovat a polepšit. A také si často něco přečtu a jsem překvapena, jak moc nám historie šlape na paty.
7) Ráda hraješ na klavír, od kolika let hraješ? Máš za sebou nějaká vystoupení?
Na klavír hraji od svých sedmi let a mám za sebou hodně vystoupení, ale nejvíce se mi líbil klavírní koncert minulý rok, odkud dokonce mám i fotografii, kterou jsem si zarámovala.