Týden čtení dětem
O tom nás všechny již po třinácté přesvědčuje celonárodní Týden čtení dětem. Letošní 13. ročník začal 1. června a potrvá až do 7. června 2023. Do tohoto projektu se již tradičně zapojuje i naše školní družina.
Do 13. ročníku Týdne čtení dětem se zapojila všechna oddělení naší školní družiny. Zahájení jako vždy pro nás započalo 1. 6. na Městské hoře, kde pro děti k jejich svátku MDD byl připraven program. Proběhla zde stezka s názvem Cesta za pohádkou aneb pohádky naruby. Na cestě, kde bylo šest stanovišť, jsme plnili různé úkoly a při tom i hádali o jakou pohádku se jedná. Po skončení v cíli jsme zodpověděli kontrolní otázky a předložili splněný startovní arch. Na základě toho nás čekala sladká odměna. Tím u nás započal Týden čtení dětem. Od dalšího dne jsme již plnili úkoly každý ve svém oddělení. Před každým úkolem následovala i četba z knihy.
Ve 4. oddělení se druhý den zaměřili na Karla Jaromíra Erbena a Boženu Němcovou. Děti sáhly po knize Kniha pohádek a vybraly si Divotvorný hrnec. Děti se v četbě střídaly, pak si zahrály na ilustrátory pohádek. Nechybělo ani vysvětlování dřívějších výrazů, ale i připomenutí putování Erbena a Němcové mezi lidmi a poté jejich sepisování pohádek. Dalším autorem byl Zdeněk Svěrák s knihou Pan Buřtík a pan Špejlička. Proběhla četba, která byla podobná trochu i komiksu. A tak jsme srovnávali obě čtené knihy. V úterý 6. 6. jsme se setkali s klasikem Václavem Čtvrtkem, autorem dětských knih. Proběhla beseda o autorovi, jmenovali jsme od něho knihy, pohádkové postavy a přečetli si Pohádky z pařezové chaloupky. Každý den proběhlo i několik soutěží – přesmyčky z pohádkových postav, pohádkový kvíz Václava Čtvrtka, popisovali jsme dva skřítky z Pařezové chaloupky a další a další soutěže. Soutěže jsme bodovali a pak vyhlásili výsledky. Jak to dopadlo? 1. místo – 3. skupina – Církva, Bratršovský, Heran, Tomek. 2. místo – 1. skupina – Dvořáková, Boušková, Charvátová, 3. místo – 2. skupina – Stromský, Porubský, Balog, 4. místo – 4. skupina – Ilková, Svoboda, Frýdlová, Hazuková.
V 1. oddělení u nejmenších dětí probíhala po celý týden četba. Proběhlo i několik soutěží, malovalo se, ale největší úspěch u malých prvňáčků bylo vytvoření vlastní pohádky. Mezi ty nejlepší pohádky patřila pohádka Pejsek Alík od Lucky Dvořákové a O kočičce Kláře od Dorotky Dubnové. Krom toho jsme si povídali o knihách, které jsme si již přečetli. Nejvíce se nám líbila kniha Příšerní nezbedníci M. Drijverová. Řeč přišla i na to, zda si čteme doma a co. Potom si povídáme i o tom, co je to ilustrace knihy. Sledujeme proměnu chlapce ve strašidlo. Po přečtení vlastních, vypracovaných pohádkách si i představujeme knihy, které jsme přinesli na ukázku. I z nich si vždy něco přečteme.
I nejstarší děti ve 2. oddělení četly. Připomenuly jsme si Krakonošovu mísu od Antonína Pochopa, od Karla Michla Vlaštovičky, kde jsme si připomenuli, jak jaro ožívá. V dalším čase jsme se ponořili do našich nejmladších let, kdy jsme sledovali večerníčky, poslouchali pohádky. Většinu týdne jsme soutěžili. Poznávali jsme pohádkové postavy se šesti nápovědami. Naším úkolem bylo zjistit, o jakou pohádkovou postavu jde. Každý den jsme hádali sedm postav. Další soutěž byla o něco náročnější. Naším úkolem bylo doplnit druhou postavu ze dvojice. Když bylo hotovo, přiřazovali jsme k postavám správné obrázky. Pečlivě jsme zapisovali body a pak proběhlo vyhodnocení. Jak to dopadlo? 1. místo – 4. skupina, 2. místo – 3. skupina, 3. místo – 2. skupina a na 4. místě – 1. skupina.
Ve 3. oddělení též probíhal Týden čtení dětem. Každý den nám děti představily své knihy, které si čtou, kdo měl již přečteno informoval nás o obsahu knihy a pak doporučil i ostatním. Jaké knihy jsme si měli možnost prohlédnout a něco málo si z nich přečíst? Četli jsme i sami, neboť jsme již byli pasováni na čtenáře. Do ruky se nám dostala od Zuzany Suché – Prázdniny s dinosaury, pohádka O Smolíčkovi, od bratří Čapků Pudlenka. Řada přišla i na knihy od dětí, které je představily a něco málo z nich i přečetly. Kouzelné čtení Dinosauři nás vtáhlo do světa dinosaurů i s odborným výkladem. Potom přišla řada na Ledního medvídka a pandy, hezky vypadala i kniha Terezka chce pejsky a Vánoční prasátka od J. K. Rowlingové. Chvíle času přišla i na knihu Vítězslava Kocourka s názvem Za pohádkou kolem světa s ilustrací Heleny Zmatlíkové. Kniha obsahuje nejrůznější pohádky z celého světa. My jsme si vybrali pohádku ukrajinskou, nesoucí název O dědečkovi s bílým vousem. Tento krok přišel z jednoho prostého důvodu. Do oddělení chodí i děti z Ukrajiny a my jim chtěli ukázat i český překlad nějaké ukrajinské pohádky. Povedlo se. Přečetli jsme si ji.
Zakončení 13. ročníku Týdne čtení dětem pro nás skončil shlédnutím filmového představení v kině s pohádkou Život kotěte. Vždyť i malé zvířátko může zažít velké dobrodružství. Vrtilka je živé a zvědavé kotě, které objevuje život na pařížských střechách. Jeho osud se změní, když se ho ujme desetiletá Clémence a odveze ho do venkovského domu v srdci hor. Tím začíná jejich neobyčejné dobrodružství, které oba změní navždy.