Ulice a náměstí budou po celé republice už příští čtvrtek díky ZUŠ open patřit malým umělcům
Na 400 základních uměleckých škol se zapojilo do letošního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskuteční už příští týden ve čtvrtek 24. května. ZUŠ open je nejen oslavou umění a dětské tvořivosti, ale počtem účinkujících, míst konání i velikostí publika jej lze považovat za největší kulturní akci u nás. Malí umělci chystají od rána do večera několik set akcí na nejrůznějších místech Čech i Moravy. Vydají se do ulic, budou vystupovat v kostelech, zámcích, muzeích či galeriích, ale jejich uměním ožijí i nádraží, nákupní centra nebo kavárny. Veškerý program je přístupný zdarma a nabízí koncerty od klasiky přes jazz až po lidovou hudbu, taneční a divadelní vystoupení, výtvarné spektákly a výstavy či pouliční představení a průvody. Na řadě míst budou pro malé i velké návštěvníky připraveny nejrůznější dílny. Radost z umění budou děti rozdávat i v nemocnicích nebo domovech seniorů.
Programu ZUŠ Open se osobně účastní i patronka projektu Magdalena Kožená, která 24. května zamíří do Liberce, Benátek nad Jizerou a zúčastní se i slavnostního závěrečného večera ve Valdštejnské zahradě v Praze. Do ZUŠ Open se zapojí i celá řada dalších umělců například garanti jednotlivých uměleckých oborů za ZUŠ Open Alice Nellis a bratři Bubeníčkové, dále En.dru, Jiří Bárta, Karolína Berková, Vadim Petrov, Jan Talich ale i třeba hráči Karlovarského symfonického orchestru.
Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je Nadační fond Magdaleny Kožené. Akce se koná ve spolupráci s Asociací základních uměleckých škol. Informace k dalšímu programu jsou k dispozici na www.zusopen.cz nebo na www.facebook.com/zusopen.
Druhým rokem ZUŠ Open pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené a upozorňuje tak na význam uměleckého vzdělávání. Dává školám mimořádnou příležitost prezentovat práci žáků jednotlivých škol v celostátním měřítku a také vyzdvihuje práci všech pedagogů, kteří se vzdělávání dětí v oblasti umění věnují. Na základních uměleckých školách studuje na 251 tisíc žáků, kterým se věnuje přes 12 tisíc pedagogů. Význam akce podtrhuje i vzájemná spolupráce řady ZUŠ, které své síly spojily na regionální úrovni a připravily společné akce nebývalého rozsahu. „Velmi si vážím obrovského nasazení všech zástupců a pedagogů základních uměleckých škol při realizaci dalšího ročníku ZUŠ Open. Společně se nám daří vytvořit tradici, díky níž malí umělci mohou veřejně představit výsledky svého studia a zároveň rozdávat radost z umění,“ říká patronka projektu Magdalena Kožená.
PROGRAM ZUŠ OPEN V KOSTCE:
24. května v rámci ZUŠ Open představí 400 základních uměleckých škol z celé České republiky umění svých nadaných žáků na několika stovkách akcí. Na řadě míst se budou konat akce, při kterých spojilo síly několik ZUŠ, a vydají tak svým rozsahem na samostatný jednodenní festival. Díky aktivnímu nasazení Karlovarského symfonického orchestru budou děti z Karlovarského kraje vystupovat na kolonádě, v hotelích a celém centru města. Celodenní happening v Olomouci spojující školy kraje vyvrcholí provedením opery Tomáše Hanzlíka „Tvarůžkové ódy“. Přehlídka všech škol Libereckého kraje již v dopoledních hodinách nabídne sborové vystoupení 555 mladých zpěváků společně s pěvkyní Magdalenou Koženou. Beroun se může těšit na přehlídku středočeských škol pod patronací houslisty a dirigenta Jana Talicha. V Mikulově se představí nejlepší hráči na lidové nástroje v rámci vyvrcholení celostátní soutěže, Open-air festival SchoolStock 2018 představí ZUŠky z Příbramska. Školy z Vysočiny připravují umělecké putování po stopách Gustava Mahlera. V Litomyšli bude uvedena premiéra tanečního vystoupení inspirované knihou J. K. Rowlingové "Fantastická zvířata a kde je najít". Brněnské ZUŠ opět chystají rozsáhlý společný program, kterým bude provázet En.dru.
V hlavním městě bude v rámci oslav ZUŠ Open oficiálně zahájen nový stipendijní program Nadačního fondu Magdaleny Kožené MenART společným koncertem mentorů Ivo Kahánka, Lenky Nové a Beaty Hlavenkové a mladých talentů v rámci festivalu Pražské jaro v Anežském klášteře, kde též Národní galerie v Praze připraví výtvarné dílny zaměřené na historické výtvarné postupy pro studenty ZUŠ. ZUŠ Open v Praze vyvrcholí programem na půdě Senátu České republiky ve Valdštejnské zahradě, do kterého se zapojí hudební soubory, sbory, taneční i divadelní skupiny ze všech krajů ČR. Kromě hudebních a tanečních vystoupení ožije Valdštejnská zahrada výtvarným uměním či tvořivými dílnami zejména pro rodinné publikum. Účastníci se budou mimo jiné ucházet o zápis do Guinessovy knihy rekordů o největší dětskou tištěnou grafiku na světě.
ZUŠ Open se také zapojí 25. května do Noci kostelů nebo do slavnostního zahájení mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Fest. Řada akcí se ponese v duchu oslav 100. výročí republiky. Kompletní program je k dispozici na www.zusopen.cz.
OSOBNOSTI NA ZUŠ OPEN
ZUŠ Open má kromě patronky mezzosopranistky Magdaleny Kožené a spolupatrona Davida Marečka, generálního ředitele České filharmonie, také garanty za jednotlivé obory. Za taneční obor to jsou Jiří a Otto Bubeníčkovi, designér Maxim Velčovský zastřešuje obor výtvarný a režisérka Alice Nellis obor literárně-dramatický. Do druhého ročníku se ale aktivně zapojí celá řada dalších umělců, kteří tak podpoří malé umělce. Symbolickou podporu akci vyjadřuje i celá řada dalších umělců či osobností.
„Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat.“ Magdalena Kožená
„Zuška pro mne byla místem, kde jsem mohla být sama sebou. A věřím, že takové místo potřebuje každé dítě.“ Alice Nellis
„V dětství pro mne Liduška byla zásadním a určujícím místem, které mne nasměrovalo do dalšího života.“ Maxim Velčovský
„ZUŠ, to je opravdu srdcovka. ZUŠ Eduarda Marhuly v Ostravě jsem považovala a považuji za svůj druhý domov.“ Terezie Kovalová
„ZUŠ je jedinečné a skvělé místo, kde se děti mohou nenásilnou formou seznámit s hudbou. Umění přináší do našich životů, a zvlášť životů dětí, určitou kultivovanost, kterou v dnešní době obzvlášť potřebujeme.“ Jan Talich
„ZUŠky jsou startovacím můstek k probuzení kreativního ducha v každém dítěti a tudíž neuvěřitelným přínosem pro naši společnost!" Josef Špaček
VÝZNAM ZÁKLADNÍCH UMĚLECKÝCH ŠKOL
V České republice v aktuálním školním roce funguje 492 základních uměleckých škol, ve kterých studuje přes 251 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Zájem o studium na ZUŠ má stále vzrůstající tendenci a každoročně počet dětí na ZUŠ stoupá. Za posledních 10 let se počet žáků v ZUŠ navýšil o necelých 29 tisíc. Hledat a upevňovat vztah k umění, lásku k múzám a rozvíjet dovednosti a talent dětem pomáhá 11 637 stálých a 1040 externích pedagogů.
Jakýkoliv tvůrčí proces je nenahraditelnou součástí dětského zrání a osobnostního růstu. Umělecké vzdělávání podporuje a rozvíjí v dětech potenciál vlastní tvorby i citlivé estetické vnímání světa a souvislostí v něm, které jim posléze pomohou v orientaci v mnoha oblastech života. „Dětem umělecké vzdělávání poskytuje nejen základy ve zvoleném oboru, ale i širokou škálu pro další život velmi užitečných a důležitých schopností a dovedností: tvořivost, porozumění, estetické vnímání či komunikativnost a zdravou vůli k sebeprosazení. A nezapomeňme rovněž na trpělivost, vytrvalost a píli, které dnešní hektická doba mnohdy potlačuje,“ říká členka správní rady nadačního fondu a prezidentka Asociace základních uměleckých škol Jindřiška Kudrlová. Unikátní systém základních uměleckých škol, který nemá ve světě obdoby, dává možnost podchytit a rozvinout talent i zájem o studium uměleckých oborů v celé České republice. Disponuje tradičně vysokou úrovní pedagogů a v neposlední řadě finanční dostupností. Díky pestrosti oborů zde mohou děti podporovat svůj nejen hudební, ale i výtvarný či pohybový talent. Spolupatron ZUŠ Open a generální ředitel České filharmonie David Mareček význam kvalitního a dostupného uměleckého školství shrnuje: „ZUŠky pro profesionální orchestry a soubory objevují budoucí špičkové hráče, pěvce a sólisty a současně vychovávají vnímavé, citlivé a poučené publikum, což je snad ještě důležitější, protože bez něj by jakákoliv umělecká práce neměla vůbec žádný smysl.“
ZUŠ Open 2017 – ohlédnutí
Do prvního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskutečnil 30. května 2017, se zapojilo 355 základních uměleckých škol z 280 měst a obcí Čech a Moravy. Dohromady bylo uspořádáno na tisícovku koncertů, tanečních i divadelních představení nebo výstav, na kterých odhadem účinkovalo okolo 130 000 malých umělců. ZUŠ Open se tak zřejmě stala nejrozsáhlejší kulturní akcí v historii České republiky. Malí umělci si na řadě míst zahráli s profesionály. Pražský program proběhl například v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se lidé těšili z duchovního koncertu sólistů a souborů z jedenácti pražských škol za účasti hostů z České filharmonie. Malostranské náměstí ožilo společným muzicírováním s handicapovanými za účasti režisérky Alice Nellis.
Nejvýznamnější akcí moravské metropole byla přehlídka souborů a sólistů brněnských základních uměleckých škol na Moravském náměstí za účasti zakladatelky a patronky nadačního fondu Magdaleny Kožené. V celé řadě měst jako jsou České Budějovice, Sokolov, Teplice, Ústí nad Labem, Česká Lípa, Zlín a řadě dalších se konaly společné akce místních základních uměleckých škol.
MenART
Nadační fond Magdaleny Kožené rozšiřuje své aktivity. Pod názvem MenART otevírá unikátní roční stipendijní program mentoringu uměleckého vzdělávání. Program je otevřen pro nadané žáky základních uměleckých škol a jejich učitele. Do role mentorů vstupuje devět předních osobností umělecké scény, které reprezentují 3 obory zastoupené v programu: klasickou hudbu, autorskou tvorbu a výtvarný obor: dirigent Tomáš Netopil, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarní umělci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais. Ti se budou se studenty a jejich pedagogy během školního roku 2018/2019 pravidelně setkávat. Nadační fond se tak soustředí na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci pedagogů. MenART je symbolicky oficiálně zahájen na Pražském jaru, zatímco výsledky své roční práce představí první ročník v rámci NF Smetanovy Litomyšl 2019.
Nadační fond Magdaleny Kožené
Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček.
Posláním fondu je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.
Více podrobností o aktivitách fondu na www.nfkozena.cz.