V Exotáriu se zabydlují jedineční obojživelníci

V Exotáriu mohou návštěvníci vidět červorovce splývavé a pipy malé.

V Exotáriu se zabydlují jedineční obojživelníci

Červorovci obecně mohou někomu připomínat hady, červy, ale klidně i ryby. Ve skutečnosti se jedná o obojživelníky velmi podobné velkým žížalám,“ řekl kurátor brněnské zoo Petr Šrámek. Jsou specifičtí tím, že nemají končetiny, oči mají malé a ukryté pod kůží a rodí živá mláďata. Na hlavě jsou umístěná dvě smyslová tykadélka sloužící jako organ čichu, který používají k lovu kořisti.

„Druh, který chováme, pochází původně z Jižní Ameriky a dorůstá délky až 60 centimetrů. Červorovci splývaví (Typhlonectes natans) se ve vodě pohybují vlněním celého těla. Je pro ně typické, že samci mají na konci těla přísavku k přichycení na samici při páření,“ doplnil Šrámek.

V Exotáriu chováme celkem deset červorovců. Jedná se o jedince, kteří na Mniší horu dorazili z Lotyšska, Chorvatska a Německa. Krmíme je žížalami a larvami vodního hmyzu.

Akvárium s červorovci obývají pipy malé (Pipa parva). Jedná se o žáby a zároveň nejmenší druh pip. „Život tráví ve vodě. Samci lákají samice ne kvákáním, ale pod vodou vydávají klapavé a cvakavé zvuky. Velmi zajímavé je také složité předkopulační chování ve formě kotrmelců,“ uvedl Šrámek.

Pipy jsou známé i tím, že samice nosí vajíčka na zádech. Kůže se jí postupně v těchto místech úplně změní (“zhoubovatí“) a vajíčka do ní postupně zapadnou, až je zcela pohltí. Z kůže se pak vynoří až odrostlejší pulci. Brněnská skupina pip pochází z Německa. Krmíme je drobnými vodními živočichy.

Zdroj: ZOO Brno
Autor:
Vydáno: