Vzácní lemuři mongoz v Zoo Ostrava mají druhé mládě
Po necelém roce se v ostravské zoologické zahradě narodilo druhé mládě vzácného lemura mongoz. Měsíční mládě, které je v péči své matky, je letos zatím jediným narozeným mládětem tohoto kriticky ohroženého madagaskarského primáta v evropských zoo. I loňská samička byla jediná. Obě mláďata jsou tak velikou nadějí pro posílení populace v Evropě, která čítá sotva 50 jedinců, a pro zachování tohoto lemura pro příští generace.
Mládě přišlo na svět 31. března. Porodila jej 14letá samice, která mládě zdárně odchovává. Před tím porodila ještě dva samce (v roce 2011 a 2012), takže má už dostatek zkušeností, aby i svého čtvrtého potomka úspěšně odchovala. Její loňská dcera je také s nimi, která pozorováním matky s mládětem získává cenné zkušenosti pro budoucnost. Chovatelé nijak do lemuří rodiny nezasahují, snaží se dopřát samici s čerstvě narozeným mládětem maximální klid. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácný a v přírodě kriticky ohrožený druh, je nanejvýš žádoucí, aby mládě bylo odchováno přirozeně svými rodiči. Ještě nevíme, jakého pohlaví mládě je a nebudeme to vědět minimálně prvního půl roku. Obě pohlaví se totiž rodí zbarvená jako samice, teprve v 6-8 měsících se maska změní podle pohlaví. Velmi bychom si přáli, aby i toto mládě byla samička, protože těch je v evropské populaci velký nedostatek.
Zatím bohužel nemáme zprávy, že by se v nějaké jiné evropské zoo narodilo další mládě. Za poslední dva roky by tak dvě ostravská mláďata byly jedinými přírůstky. V letech 2006-2010 se v Evropě nepodařilo odchovat žádné mládě a v letech 2011-2016 se narodila pouze čtyři mláďata (tři samci a jedna samice). Lemuři mívají na severní polokouli říji na podzim a v zimě a mláďata se rodí nejvíce od března do května, pak už jsou porody sporadičtější. Šance se navíc zmenšují i s věkem samic. V současné době je v evropské populaci 18 samic, z nichž většina je starších 20 let. Celkový počet jedinců v Evropě je pouhých 50 a jsou chováni ve 20 institucích. Šance na budoucnost se tak pro tento druh zhoršují.
Čtyřčlennou rodinu vzácných lemurů mohou návštěvníci ostravské zoo pozorovat na ostrovní expozici pod výběhem žiraf a dalších afrických kopytníků v blízkosti expozice Mokřady. Mají zde k dispozici množství vzrostlých stromů, bylinné i keřové patro, slunná a i stinná místa.
Lemur mongoz (Eulemur mongoz) obývá suchý opadavý les a sekundární prales v severozápadní části Madagaskaru a v minulosti byl vysazen na ostrovy Moheli, Anjouan a Grand Comoro. Přestože byl v relativně nedávné době ještě poměrně běžný, tak ničení životního prostředí a lov dostal tohoto lemura dle Červeného seznamu (IUCN Red List) do kategorie „Kriticky ohrožený“, což je poslední před kategorií „Vyhubený“. Madagaskar je jednou z nejvíce zničených oblastí na světě a všem rostlinám i živočichům hrozí reálné vyhubení.
Ostravská zoologická zahrada a desítky dalších evropských zoo se pokoušejí lemury i další ohrožená zvířata zachránit nejen vytvářením co nejživotaschopnějších záložních populací chovem v lidské péči (jako pojistkou pro případ úplného vyhubení ve volné přírodě), ale pomáhají i přímo na Madagaskaru. Zoo Ostrava je od roku 2005 členem nevládní organizace AEECL (Asociace pro výzkum a ochranu lemurů), která na Madagaskaru zaštiťuje ochranářské a výzkumné aktivity a napomáhá k záchraně tamních endemických druhů zvířat a rostlin, které se nevyskytují nikde jinde na světě.