Za apoštoly na Staroměstskou radnici

Koncem měsíce ledna se druhé oddělení naší školní družiny zapojilo do výtvarné soutěže pod názvem „Za apoštoly na Staroměstskou radnici“. Naším úkolem bylo namalovat apoštola, který mohl být i vymyšlen. A tak netrvalo dlouho, slovo dalo slovo a děti druhého oddělení šly do toho!

Za apoštoly na Staroměstskou radnici

Jedno lednové odpoledne se věnujeme výtvarné činnosti. Zpočátku hovoříme o tom, kdo byli či kdo jsou apoštolové a kde se s nimi můžeme setkat. Jistě, hromadná odpověď od všech – Staroměstská radnice – Pražský orloj. Ovšem s apoštoly se můžeme setkat i na oknech chrámů a kostelů, ale i jako obrazová výzdoba různých kaplí, hradů a zámků. Zalíbila se nám vitráž na oknech a snažili jsme si ji namalovat. A když takové to téma, tak s něčím novým, aby to byl pro nás zážitek. I my na čtvrtku vypracovali vitráž za pomoci aquarellových pastelek a voskovek, kterými jsme obrázek vybarvili a pak jej vodou rozetřeli. Výsledek byl neuvěřitelný. Obrázky jsme odeslali a čekali, jestli bude štěstí stát na naší straně a někdo z nás v soutěži vyhraje a tím získá rodinnou vstupenku pro 2 děti a dva dospělé na vlastivědnou vycházku „Za apoštoly na Staroměstskou radnici“. Netrvalo dlouho a za nedlouho jsme se od naší paní vychovatelky dověděli, že na tuto krásnou akci obdržel pozvání Jiří Fortuník se svým bráškou a rodiči, A tak v neděli 7. 2. 2016 si udělala rodinka výlet do Prahy.

Asi obě strany, jak Jiřík, tak my v družině jsme se nemohli dočkat, až nám Jirka bude vyprávět, co všechno viděl a zda se mu výlet líbil. Jiřík přijel i s bratrem Matějem a svými rodiči nadšen. Krom prohlídky si ještě navíc hoši zasoutěžili a obdrželi nějakou malou odměnu. Prvním zastavením byla kaple Staroměstské radnice. Radniční kaple vznikla ve 14. století, je gotická a arkýřová, Má nádherná malovaná okna, jež byla doplněná až po 2. Světové válce. Zde vidíme několik apoštolů a naším úkolem je zjistit jejich jména. Jde o svatého Petra s klíčem v ruce a svatého Jana s kalichem. Celkem jsme zde viděli dvanáct apoštolů. Pohled zblízka na ně je úplně něco jiného, než když se na ně díváme z venku, když odbijí orloj a apoštolové se nám předvádí. Druhé zastavení bylo ve staré radní síni, kde zasedala stará rada. Síň sloužila za časů krále k zasedání konšelů a purkmistra. Staré město mělo svůj znak se třemi věžičkami. Na noc se městské brány uzavíraly řetězy. Zde se seznamujeme i s cechovními znaky. Třetím zastavením byl Brožíkův sál, který zdobí dva velké obrazy, jež vytvořil malíř Václav Brožík. Na jednom je Mistr Jan Hus, na druhém král Jiřík z Poděbrad. Zde na nás čekal další úkol. Měli jsme napodobit podpis malíře, který jsme viděli přímo na obraze. Čtvrté zastavení bylo v Jiříkově síni. Sál se jmenuje podle českého krále Jiřího z Poděbrad, který byl právě na radnici zvolen za českého krále. Rám obrazu je z doby secese, zdobený krásnými zvířátky – žába, ještěrka. Páté a poslední zastavení bylo zastavení v podzemí Staroměstské radnice. Radnici tvořilo pět domů, skoro každý dům měl svoji studnu. Voda odtud se nabírala speciální nádobou. Radnice stála na tržišti, kde se obchodovalo. Ke kontrole se používal tzv. Pražský loket.

A tady v podzemí jsme se pak již všichni rozloučili. Bylo zde asi 35 návštěvníků, kteří se rozdělili na dvě skupiny a postupně procházeli Staroměstskou radnicí. „Akce byla věnována dětem a jejich rodičům. Ano, já jsem zde byl též s rodiči, ale já jsem tuto cenu vyhrál ve výtvarné soutěži.“ V závěru řekl Jiří Fortuník. Po krátkém rozhovoru Jiříka a jeho rodičů byli všichni velice spokojeni a rozšířili si obzor svých znalostí o našem hlavním městě Praze, ale zejména o apoštolech na Staroměstské radnici. Jiříku, gratulujeme k výhře a jsme moc rádi, že sis procházku užil. Děkujeme za vzornou reprezentaci naší školní družiny. A co říci závěrem? Asi jenom tolik: „Bez práce nejsou koláče“. Pak možná přijde i odměna.

Autor:
Vydáno: