Žabí koncerty v zoo
Procházka zoologickou zahradou je při pohledu na chovaná zvířata, kvetoucí rostliny, přírodní scenérie pastvou nejen pro oči, ale zaměstná i další smysly návštěvníka, např. čich, hmat a také sluch. Mimořádným akustickým zážitkem se v areálu ostravské zoo v tomto období staly hlasité koncerty skokanů i dalších druhů žab.
Zoo Ostrava neusiluje jen o chov a záchranu exotických druhů zvířat, díky přírodnímu areálu a početným vodním plochám vytváří podmínky i pro ohrožené zástupce naší fauny. Útočiště zde nacházejí desítky druhů volně žijících ptáků, plazi i obojživelníci. Řada z nich se zde také úspěšně rozmnožuje. Obojživelníci využívají k pobytu i rozmnožování stávající rybníky a menší jezírka přímo na hlavní návštěvnické trase, kde je mají možnost vidět a v určitou dobu hlavně slyšet návštěvníci. Nepřeslechnutelné jsou v tomto období hlasové projevy skokanů. Jejich hromadné „KUOR-KUOR“ se nese široko daleko. Další druhy žab už tak hlučné nejsou a vyžadují bedlivější posluchače. Třeba kuňky jsou typické tichým „U-U-U“. V areálu se vyskytují také ropuchy i zástupci ocasatých obojživelníků – čolci.
Obojživelníci jsou mezi obratlovci nejohroženější skupinou. Z celkového počtu asi 6000 druhů je téměř polovina ohrožena vyhubením. Jejich přirozené prostředí mizí nebo je znečišťováno chemickými látkami, v posledních letech trpí plísňovým onemocněním. V České republice se vyskytuje 21 druhů obojživelníků a všichni patří k ohroženým druhům. Proto věnuje Zoo Ostrava velkou pozornost i této skupině živočichů. V minulých letech byly v areálu zoo pro volně žijící obojživelníky vybudovány tůňky na několika místech Botanického parku a v loňském roce otevřena unikátní expozice Mokřady, která je ukázkou typického mokřadního ekosystému, jaký zachycuje i video, a kde je možné některé zástupce vidět také v podobě modelů v nadživotní velikosti.