ZOO Tábor se rozrostla o exotické druhy ovcí, z Vyškova jich přicestovalo hned devět

Návštěvníci si v našich výbězích nově mohou prohlédnout vzácné druhy ovcí, které pocházejí z různých koutů světa: ovci Jákobovu, mongolskou, somálskou i cápovou. Noví obyvatelé přicestovali ze Zooparku Vyškov.

ZOO Tábor se rozrostla o exotické druhy ovcí, z Vyškova jich přicestovalo hned devět

ZOO Tábor se od svého loňského znovuotevření neustále rozrůstá o nové druhy zvířat, čímž se stává atraktivnější i pro své návštěvníky. Čtyři nové druhy ovcí pro ně jistě budou zajímavé i díky svému exotickému vzhledu,“ prohlásil ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. „Celkem v ZOO Tábor nalezlo nový domov devět nových ovcí a beranů, kteří budou mít vlastní výběh výběhu,“ dodal Korec.

Chov ovce Jákobovy se se rozšířil z Anglie, historické kořeny má ale toto plemeno na Blízkém východě. Tento druh ovce domácí si nelze splést, berani totiž mají dva páry rohů. Typická je pro ně také strakatá vlna, což je důvod, proč plemeno dostalo jméno po biblickém Jákobovi – on právě takto zbarvené ovce choval. S trochou fantazie tak nemůžeme vyloučit, že dvě ovce a dva berani, kteří se do ZOO Tábor nově nastěhovali, měli předky právě v Jákobovu stádu.

Ovce cápová pochází z Uher, odkud se pak rozšířila dál do střední a jihovýchodní Evropy. Je nezaměnitelná díky rovným krouceným rohům. Těmi se mohou pochlubit i dva noví berani v ZOO Tábor.

Životu v nehostinných podmínkách východní Afriky je uzpůsobena ovce somálská. Na horší časy se vybavuje zásobami tuku, mimo jiné i v polštáři na hýždích, a na rozdíl od jiných ovcí jí neroste vlna, ale krátká srst. Oproti jeho přirozeným podmínkám čeká berana, který se teď do ZOO Tábor přistěhoval, život jak v bavlnce.

Také ovce mongolská se adaptovala na drsné podmínky v pouštních oblastech a také ona si tvoří zásoby tuku. Její hrubá vlna je využívána k výrobě koberců. ZOO Tábor přivítala jednoho berana a jednu ovci tohoto plemene.

Zdroj: ZOO Tábor
Autor:
Vydáno: