ZOO Tábor zahalil první sníh, zvířata si ho užívají
Svatý Martin letos nečekal až na svůj zítřejší svátek a do ZOO Tábor dorazil o den dříve. A protože svého bílého koně nenechal doma, zvířata v zoo si mohla už dnes užívat první sněhové nadílky.
Mrazivé počasí posledních dnů některým zvířatům chovaným v ZOO Tábor velmi vyhovuje. Připomíná jim totiž jejich domovinu. Typickým příkladem jsou arktičtí vlci, kteří letošní zimu poprvé prožijí v novém výběhu o rozloze 3000 metrů čtverečních. „Dbáme na to, aby naše zvířata měla dostatečný životní prostor a aby v ZOO Tábor nalezla podobné podmínky jako ve volné přírodě. Nový výběh jsme proto stylizovali do podoby kanadské tajgy se severoamerickými jehličnany a listnáči. Divoký ráz výběhu doplňují i mohutné kmeny stromů a kyklopské syenitové kameny, které byly dovezeny z přilehlého lomu,“ uvedl ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Právě arktičtí vlci, kteří jsou nejseverněji žijícím poddruhem vlka, si letošní první sníh nejvíce užívali. „Obývají nehostinné oblasti Arktidy severní Kanady a Grónska. Evolučně jsou tedy připraveni na mnohem drsnější průběh zimy, než mohou kdy zažít v našich zeměpisných šířkách. Přesto jim pochopitelně toto roční období sedí nejvíce, na rozdíl od letních dnů, kdy přes den spíše polehávají ve stínu. Již zhruba od poloviny září se jim však znovu zahušťuje srst, což je pravidelná fyziologická reakce na blížící se chladné období roku,“ podotkl hlavní zoolog ZOO Tábor Ondřej Kott.
Zvířat, kterým sněhová nadílka vyhovuje, je v ZOO Tábor více. Například i mývalové severní či tygři ussurijští. „Z pohledu zimního období, chováme v zoologické zahradě dvě skupiny zvířat. První jsou zvířata, jejichž domovina leží v klimaticky stejných či drsnějších zeměpisných šířkách. Tyto druhy, například rys ostrovid, mývalové severní, medvědi hnědí, tygři ussurijští či arktičtí vlci, jsou pro zdárné přečkání zimy velmi dobře evolučně vybaveni. Během naší zimy nevyžadují žádné zvláštní podmínky,“ dodal Kott.
Hůře jsou na tom zvířata, která pochází tropických oblastí světa. „To se týká hlavně papoušků, kapybar, tamarínů žlutorukých, lvů či surikat. Těm musíme během zimního období zajistit teplé zázemí,“ dodal Kott.
Více práce mají nyní hlavně ošetřovatelé a ostatní zaměstnanci táborské zoologické zahrady. Pravidelně musí sledovat nezamrzající napáječky, aby zvířatům nechyběla voda. Po každé sněhové nadílce je také nutné preventivně odklidit sníh z voliér, aby se předešlo případnému propadu přetížených střech.