Zvířata a horko

Počasí s vysokými teplotami nepůsobí pouze na lidi, ale samozřejmě je vnímají i zvířata, jak ve volné přírodě, tak v zoologické zahradě. Obyvatelům ústecké zoo se tyto horké dny snaží zpříjemnit chovatelé, kteří jim zajišťují takový režim, aby se jich nadměrné teploty nijak negativně nedotkly.

Zvířata a horko

Nejdůležitější je, aby měla zvířata ve svých výbězích a expozicích možnost schovat se do stínu, popř. využít vnitřních ubikací, kde je přece jen trochu chladněji, např. v pavilonu opic či šelem,“ vysvětluje tisková mluvčí Věra Vrabcová. „Stejně důležitý je přístup k vodě, protože i zvířata v těchto dnech potřebují více pít, stejně tak jako lidé. Všude mají k dispozici napáječky či pítka, voda se podle potřeby doplňuje či vyměňuje. Obecně jsou však zvířata méně aktivní, šelmy dokonce nezkonzumují svoji obvyklou dávku masa,“ dodává.

Kromě těchto základních podmínek využívá řada zvířat dalších možností, jak se k vodě dostat a ochladit se. U některých druhů mají ve výbězích k dispozici bazénky či jezírka, příkladem jsou např. sloni, které chovatelé po pravidelném cvičení zavádějí do bazénu a polévají je vodou, dále vydry, jeřábi, tapíři, rosomáci či aligátor. A samozřejmě také tuleni, kterým řada návštěvníků v těchto dnech plavání v bazénu vyloženě závidí J. U jiných zvířat se používají mlžítka rozprašující vodní kapky, pod kterými se mohou osvěžit, jako například pandy červené či papoušci v odchovně. Kropí se také písek či vybraná místa, kde se zvířata následně ochlazují, například u arů ve voliéře. U jelenů bělohubých jsou k dispozici kaliště, takže jeleni si ulevují před vysokými teplotami i ležením v bahně. Stejné kaliště vzniká kropením písku u nosorožčí samice Zamby, kterou chovatelé v případě potřeby ještě sprchují proudem vody.

Některá zvířata, jako třeba opice či obyvatelé exotária, mají možnost vybrat si mezi vnitřní a venkovní expozicí. Kopytníci v horní části zoo zůstávají venku nepřetržitě, v tomto období se na noc do stájí nezavírají. V teráriích byly vyměněny žárovky za slabší výkon, zcela vypnuté jsou výhřevné desky, které jindy plazi s oblibou využívají. V expozici tropických žabek je osvětlení zcela vypnuto, protože hrozí přehřívání živočichů.

Tropické počasí se samozřejmě odráží i v nižší návštěvnosti, protože lidé raději tráví dny u vody. I tak se zoo snaží příchozím návštěvu zpříjemnit. V areálu zoo jsou na několika místech instalována mlžítka, kde se mohou návštěvníci v horkém počasí alespoň trochu ochladit. První z nich je u výběhu pro pandy červené, druhé je před pavilonem slonů, další se připravuje u oblíbeného dětského hřiště a Venkovského dvorku. V provozu je oblíbený zoovláček, který přepravuje návštěvníky do horní části zoo, takže prohlídka vedoucí z kopce dolů je pak příjemnější. Také v pavilonech je teplota nižší, snesitelnější je pohyb mezi stromy či posezení pod slunečníky. Navíc lze návštěvu zoo naplánovat i v pozdějších odpoledních hodinách, protože zoo je možno opustit až do 21.00 hodin (do 18.00 hodin jsou otevřeny pokladny, do 19.00 hodin pavilony).

Autor:
Vydáno: