Bram Stoker: Dracula

Každý z nás snad ví, kdo to je a pod jménem Dracula si dovede představit tu správnou postavu z dnes již klasického hororu. Někdo má možná tuto knihu doma v novém, převyprávěném zpracování, zná hlavní děj, ale přesto touží poznat vládce upírů z té historické stránky, tak, jak ho Bram Stoker koncem 19. století napsal.

Draculovských vydání jsou stovky, já četla nějaké z dob Československa, které tehdy vyšlo v nákladu 15 000 kusů. Rok vydání jsem z tiráže zjistila, ale to nijak nevadí čtenářskému zážitku, který mě čekal.
Příběh jsem sice znala už z mnoha převyprávěných variant, přesto mě Stoker překvapil třeba už jenom tím, že celá dvousetstránková kniha je psána formou dopisů a deníků. Teoreticky jsem na něco takového byla připravena, ale… málo který autor něco takového dokáže napsat kvalitně.

V dnešní době se Dracula s novějšími horory nemůže nijak rovnat. Koho by ve 21. století vyděsila černě oděná postava s červeně žhnoucíma očima, která je schopná své oběti na dálku ovládat?

Přísně vzato se Bramu Stokerovi dá řada věcí vytknout nejen z historického, ale také literárního hlediska. Historické chybičky by se mu s trochou dobré vůle daly odpustit. K napsání svého nejznámějšího příběhu byl inspirován při sv cestě po východní Evropě a traduje se, že prý ani nedojel do Rumunska, nýbrž pouze do Čachtic, kde sídlila pověstná Alžběta Bathoryová. Navíc jako britský rodák nemusí mít takový rozhled po čistě východních historických událostech.

O to hůř nesu, že si místy protiřečí. Jedné z hlavních postav vloží do úst prohlášení, že hraběte Draculu je potřeba co nejrychleji zničit a pak, ačkoli mají k dispozici všechny potřebné pomůcky, rakve, ve kterých by se upír mohl schovat, nechají bez povšimnutí a dají mu tak několikadenní náskok. Mrtvých zatím utěšeně přibývá, dalšímu hlavnímu hrdinovi jde o život, přesto se zdá, jako by to jeho okolí nijak nezajímalo..

Některé věci asi nepochopím. Možná to byl jakýsi autorův záměr, nutno však uznat, že tím čtenáři nasadil brouka do hlavy.

Autor:
Vydáno: