Digest: Riskantní podnik
Nikdy jsem nečetla cestopisy s nějakým zvláštním zájmem, a přesto jsem se nakonec pustila do Riskantního podniku od Matta Dickinsona. Sice v digestové podobě, ale pro seznámení se žánrem to podle mě bohatě stačí. Hned na začátku je nutno přiznat, že kniha není klasickým cestopisem, odehrávajícím se někde v tropech, právě naopak, hlavní hrdinové stoupají na Everest, kde si mají sáhnout až na dno svých sil.
Kdyby tohle mělo být jedinou náplní příběhu, byla by to celkem nuda. Na začátku tu jsou tři páry, které se neznají, ale spojí je právě „střecha světa“. Sebastian na osmitisícovce zahyne a jeho vdova se rozhoduje, že by tam měla vylézt a splnit tak jeho životní sen. Bere to jako Sebastianovo poslední sbohem a zároveň se tím chce vyrovnat s tvrdou realitou.
Na výpravu ji doprovází Hal, odborník na laviny, který v minulosti Everest několikrát zdolal, ale při posledním výstupu si umínil, že se tam už nikdy nevrátí, protože tehdy musel obětovat jednoho z kolegů. Své slovo by možná i dodržel, kdyby nepovažoval za nutné pomoci vdově po svém kamarádovi Rickovi sehnat důkazy, že její muž se ve vichřici pokoušel výpravu zachránit i za cenu vlastního života.
Tak začíná závěrečný tříměsíční výstup, který nejdříve působí docela optimisticky, ale na vrcholu se znenadání změní počasí a boj o holý život na sebe nenechá dlouho čekat. Takový popis, ať sebesrdceryvnější, by čtenáře dlouho nebavil, a tak Dickinson přidal šíleného horolezce samotáře, který je posedlý myšlenkou na fotografii z vrcholu. Nijak mu nezáleží na tom, jak moc ohrozí výpravy, ke kterým se během svého putování vetře a před Halem a Josií stojí těžké rozhodování: nechat cizince napospas jeho osudu, nebo se ho pokusit zachránit? Jako charakterní lidé v krizové situaci se rozhodnou pro druhou možnost, ale velehora si přes veškerou jejich snahu vybere další daň. Příběh se chýlí ke konci a je takřka nemyslitelné, že by se na posledních několika stranách mohlo stát ještě něco horšího. Matt Dickinson má ale cit pro efektní hrdinské závěry, takže čtenáře neváhá napínat do posledního slovíčka.
Jak příběh dopadne? Netroufám si říct, že by to byl happyend. Spíš se nabízí otevřený konec, který dává čtenáři možnost domyslet si, jestli všichni zúčastnění přežijí bez újmy na zdraví a jaký to bude mít důsledek pro jejich pracovní nasazení…