Odcizený dopis
Od Edgara Allana Poea by člověk čekal mnohem děsivější text, než jaký nabízí Odcizený dopis. Nejde tu ani o záhadnou vraždu jako v Záhadě Marie Rogêtové, natož o skoro nevysvětlitelné Vraždy v ulici Morgue. Celá děsivost tkví v jednoduchosti příběhu, který má však nedozírné politické následky.
Dějištěm je, jako ve většině ostatních příběhů ze svazku Vraždy v ulici Morgue, Paříž a místo hlavních hrdinů opět zastupuje Dupin s alter egem autora. V jejich „opuštěném“ pochmurném domku je navíc navštívil i policejní prefekt a mezi řečí se zmínil o jednoduchém případu odcizeného dopisu, který přesto odolává všem pokusům o rozřešení.
Po několika, vesměs diplomatických, kličkách Dupin list získává a od prefekta G. Navíc dostane odměnu v podobě padesáti tisíc franků. Přítel úspěšného řešitele nemá nejmenší tušení o jeho odvážném podniku a nijak neváhá vylíčit své překvapení, když se dozví o řešení tohoto primitivního případu. Čtenáře nejvíc pobaví originální humor, se kterým Dupin tak smělý čin provedl.
Oproti ostatním povídkám se příběh neodehrává formou monologu, ale hlavní roli tu hraje dialog, místy možná lehce nepochopitelný, nebo dovedený ad absurdum a právě proto tak napínavý a čtivý.