Ztracený symbol
Kniha Dana Browna, Ztracený symbol, mi dlouho ležela na poličce, mezi knihami na přečtení. Dostala jsem se k ní až teprve letos, kdy mě začala lákat četba čehokoli dobrodružného, nebo napínavého. Vzpomněla jsem si, jak jsem před lety četla Šifru mistra Leonarda, tehdy se mi líbila a doufala jsem, že Ztracený symbol nebude o nic horší.
Příběh se tentokrát odehrává v Americe, konkrétně v hlavním městě, kam má přijet symbolog a profesor Robert Langdon ,jako náhradník, se svojí přednáškou o zednářích. Sotva na místo dorazí, začínají se kolem něj dít podivné věci, které ho pomocí dávných symbolů vyzývají, aby odhalil tajemství. Kdosi navíc unesl jeho přítele Petera Solomona a jeho život nabízí výměnou za Dávná mysteria, která by měl profesor rozšifrovat.
Do pátrání se navíc zapojuje CIA a Brown čtenáři nabízí rozsáhlou výpravu do světa legend a záhad. Vyznat se v hlavních postavách není nic jednoduchého, každá z nich navíc hledí jen na svůj vlastní prospěch a málokdy jsou ochotné prozradit něco málo ze svých plánů. Čtenář si musí ledacos domyslet a doufat, že mu autor dřív, nebo později, dá za pravdu a děj se opravdu bude vyvíjet tak, jak si ještě před okamžikem představoval.
Když už se alespoň nepatrně začne orientovat v hlavních hrdinech, přijde další nečekaný detail na který by ti, kteří četli Šifru mistra Leonarda, měli být připraveni – Dan Brown najednou začíná řešit dávno promlčené události ze života únosce. Ve vzpomínkách se tak pozvolna přesunuje a čtenář má rázem v hlavě zmatek. Přesto se nedá říct, že by autor příběh nějak bezdůvodně protahoval. Veškeré popisované scény mají co říct, mají něco do sebe, nabízejí informace, které se čtenář bezpodmínečně musí dozvědět, aby pochopil další kapitoly.
A pak… ty nekončící šifry, navazující jedna na druhou. Není to jako v ostatních knihách, kde člověk musí pasivně čekat, až se spisovatel uráčí prozradit mu řešení. Tady se může sám zapojit do pátrání, ale když šifru úspěšně rozlouskne, není mu to nic platné: čeká ho totiž další a mnohem složitější.
Ztracený symbol se dá číst z několika pohledů: jako pojednání o symbolech a tajných společnostech, nebo jako napínavý krimi thriller a nechybí ani dobrodružná složka, či báje a mýty kombinované s náboženstvím. Nakonec si každý vybere, co ho právě zajímá.
Troufnete si na příběh plný nebezpečí?