Téma týdne – počítače
Soutěž již skončila (17. 9. 2017 23.59).
Počítače, jak nás změnily? S čím nám pomáhají nebo naopak čím nám škodí? Téma jak dělané na úvahu a nebo nám jen namaluj počítač dle vlastních představ, třeba nějaký z budoucnosti.
Pokud chceš vyhrát tuto knihu, tak nám napiš pár veršů, jakkoliv dlouhou povídku nebo namaluj obrázek. Nezapomeň, že tvé příspěvky musí vystihovat toto téma týdne.
Své dílo pošli na *** soutěž již skončila *** a nezapomeň připojit své celé jméno a adresu, abychom Ti v případě výhry mohli odměnu zaslat.
Příspěvky, které nám zasíláte
- 17. 9. 2017, Pavla Jaklová – veršík
- 17. 9. 2017, Alexandra Pavlíková – počítač
- 17. 9. 2017, Robert Jaroš – počítač
- 17. 9. 2017, Petra Říhová – Počítače včera a dnes
- 17. 9. 2017, žluté oddělení ŠD ZŠ Mozartova – obrázek »vítěz soutěže«
- 16. 9. 2017, Kateřina Mičová – obrázek
- 16. 9. 2017, Vojta Fojtík – obrázek
- 15. 9. 2017, Jana Mičová – obrázek
- 11. 9. 2017, Renata Ševčíková – veršík
usadím se k počítači,
sepisuju cestopisy,
vzpomínky na dobu „kdysi“
i na dobu „před léty“
a plánuju výlety,
podle mapy turistický
cestu najdu téměř vždycky,
počítač mám místo knih
zábavných i účetních,
bez PC bych byl jak šnek,
k technice já cítím vděk.
Pavla Jaklová
Počítač
tak ať je nějaká legrace,
počítač si doma pustím,
když nenajdu nic zajímavého, tak nesmutním,
stačí mi pustit youtube jako kulisu k vaření a uklízení,
práce tak těžká to potom není.
večer k němu pak zalehnu a usínám,
v noci ho potom vypínám a do postele se přesouvám.
Alexandra Pavlíková
Počítač
Dnes na mě na internetu vyskočila reklama „historické počítače“. Hledal jsem křížem krážem, ale pak jsem si všimnul toho obrázku. Zaujal mě natolik, že jsem si začal hledat informace a fotografie starých počítačů.
Na obrázcích byla zařízení většinou bílá, šedá nebo béžová.
Obrovská krabice, monitor, vyčníval na všech obrázcích. Dnes už nenajdeme v domácnostech takovou velkou bednu, ale LCD monitor, který je úspornější, skladnější a hlavně levnější ano.
Počítač ležel vodorovně pod monitorem, to by dnes nebylo možné, protože by se nám nevešel na stůl a byl by příliš hlučný, díky větrákům, které chladí procesor, grafickou kartu a počítač samotný.
Klávesnice často bývala ve stejné barvě s počítačem, byla vysoká a tlustá. Dnes máme spoustu druhů klávesnic – herní, mechanické, kancelářské a mnoho dalších…
Myš bývala kolečko a byla velice nepřesná, na tu dobu ale asi stačila.
Dnes máme myši laserové, velice přesné…
Ale co dodat. Možná právě proto mě velmi zaujala taková stará technika a začal jsem se o to víc zajímat. Chystám se, že navštívím technické muzeum a tam si teprve pořádně užiju…
Robert Jaroš
Počítače včera a dnes
Počítač už od svého vynalezení ohromuje lidi na celém světě. I když…
Já sama jsem měla možnost se setkat s takovýmto, nevím, zda-li by se tomu dalo říkat počítače, ale tak dobře, přístrojem. Měla jsem psát jako obvykle domácí úkol ze slohu, a tak jsem si řekla, že podniknu pro mne zajímavé dobrodružství a využiju k tomu počítač, který před několika lety koupil tatínek, abychom… jak sám říká… šli z dobou. Našla jsem ho na půdě a řekla jsem si, že bych tuto „krabici“ mohla prozkoumat. Přivlekla jsem si stroj do pokoje, což už byl nadlidský výkon pro mě, a následně zapojila do elektřiny.
A pak… stiskla jsem tlačítko, díky kterému by se měla tato stařešina zapnout. Ozval se zvuk, takový ani ne pisklavý, ani ne hluboký, ale spíše bzučivý. Že by do něj vlétla včela? To asi ne, ale každopádně, na obrazovce počítače se stále nic neobjevovalo, stále na mne koukala příjemná černá obrazovka a zdálo se mi, že se mi i trochu vysmívá…
A tak jsem se rozhodla, že zavolám jednoho z rodičů. Přišel taťka. Sdílela jsem s ním svou momentální situaci. A on na to jen zareagoval: „Kdo si počká, ten se dočká! Znám to, vydrž!“ „Super!“ odpověděla jsem poměrně otráveným tónem. Jenže tatínek už byl pryč.
Čekala jsem dalších pět minut. Pak dalších pět. Čekala jsem tak dlouho, že jsem z toho dostala žízeň a radši jsem si došla pro sklenici s vodou.
Když jsem se vrátila, stále nic. Už jsem si pomalu myslela, že se toho nedožiju, když najednou… Píp… Cvak… Blik… Počítač konečně naskočil…
„Jenže, co teď já tady s tím?“ prohlásila jsem a bezradně se dívala na archaickou bednu a klávesnici. „Vždyť s tím stejně neumím.“ A pak jsem zmáčkla tlačítko s písmenem H …a nic, nereaguje to. „Tak na tohle jsem tak dlouho čekala?!“ pomyslela jsem si.
Po třičtvrtině marného snažení se o to ovládnout tento ďábelský stroj, který přidával v síle vrčení a hučení, jsem usoudila, že se asi stejně nic zajímavého nestane. A tak jsem počítač vypojila ze zásuvky, vzala si do ruky svůj notebook, něžně jej pohladila a pracovala s ním.
Je až neuvěřitelné, jak se technika vyvíjí a jaký posun udělala během několika posledních let… Jsem ráda za to, že mám svůj minipřístroj, který mi splní téměř každé mé přání.
Petra Říhová
oči si nejspíš zničí,
a myslet mu to přestane,
fakt to tak je a ne že ne!
To je sám seriál a další epizoda,
strávit u počítače tolik času je fakt škoda,
najde se sice pár informací na wikipedii a pár dokumentů,
z kterých se dozníš i pár faktů,
ale lepší je si knihu vzít,
u té se budeš lépe mít.
Renata Ševčíková