100 let Jihočeského divadla
Datum výročí připadá na 6. září, ale protože tento rok provází divadlo i další významná výročí, budeme si je připomínat po celou sezónu.
Mimo region jsme oslavy zahájili na konci února v Praze první divadelní přehlídkou Jihočeského divadla s názvem Jižní spojka. Na jihu Čech startujeme oslavy právě v těchto dnech.
Ve středu 29. května budou moci diváci v rámci čtvrtého ročníku slavnosti Posousedsku poprvé vidět výstavu, kterou připravujeme k výročí 70 let Malého divadla. Maringotka Malého divadla je interaktivní vizuálně-zvuková instalace určená pouze jednomu divákovi. Autory projektu jsou Veronika Poldauf Riedlbauchová, Jan Čtvrtník a Klára Hejlková.
Co se stane, když se spojí kouzlo maringotky po slavném loutkáři Matěji Kopeckém, loutky z inscenací Malého divadla a nová zvuková technologie schopná simulovat 3D prostor, musí každý divák opravdu prožít na vlastní kůži a uši.
Ve spolupráci s Jihočeským muzeem připravujeme k příležitosti 100 let Jihočeského divadla výstavu s názvem 100 let Jihočeského divadla - Kabinet zázraků. Vernisáž se uskuteční 31. května 2019 a diváci mohou výstavu navštívit až do konce října 2019 právě v Jihočeském muzeu (úterý - neděle + svátky od 9:00 do 17:30 hodin). Výstava je členěna do dvou částí, první část představuje klíčové momenty a osobnosti Jihočeského divadla v průřezu deseti dekád. Představíme zde zajímavé a vzácné dokumenty, archiválie z fondu Jihočeského muzea, Jihočeského divadla i ze soukromých sbírek.
“Druhá část výstavy je především zážitková. Dopřejeme zde návštěvníkům nahlédnout ´za oponu´, vstoupit do světa snů a iluzí, ´přičichnout´ k tomu, co je to magie divadla, osahat si některé divadelní profese. Na této části konceptu spolupracuje výtvarnice Jitka Nejedlá a bývalá ředitelka písecké Sladovny Tereza Dobiášová,” říká Michala Piskačová, která je společně s Helenou Stejskalovou z Jihočeského muzea garantem této výstavy.
K výstavě připravujeme doprovodný program doplněný o dílny Ateliéru 3D a komentované prohlídky. Při komentované prohlídce prozradíme, jaké byly nejdramatičtější momenty v historii Jihočeského divadla, jaké nejrůznější role na sebe divadlo za sto let vzalo či jaké příběhy a epizody jej tvoří a kdy zažilo své zlaté období. Odtajníme které profese jsou na divadle potřeba k tomu, aby vzniklo představení a zároveň si diváci budou moci některé divadelní a dramatické principy vyzkoušet. V divadelní dílně pro skupiny od 15 do 30 osob představíme zblízka některé hravé a tvořivé principy tří vybraných divadelních profesí. Diváci si budou moci vyzkoušet práci scénografa, zvukaře-sounddesignéra, ale také herce.
Výroční program tím však zdaleka nekončí. Stoletý příběh Jihočeského divadla bude mapovat publikace, na jejíž vydání se mohou diváci těšit na podzim letošního roku. Třetím významným výročím jsou 200. narozeniny historické budovy Jihočeského divadla, které připadají na závěr roku.