České korunovační klenoty na dosah - Osudy 22 korunovaných panovníků
Po „koronavirové“ přestávce se v úterý 12. května mezi prvními znovu otevírá brněnský Letohrádek Mitrovských s unikátní výstavou České korunovační klenoty na dosah a osudy 22 korunovaných panovníků.
Do 28. června si nejenom milovníci naší historie mohou prohlédnout výstavu věnovanou příběhu českého korunovačního kompletu. Ten se začal se psát spolu s Karlem IV., který nechal zhotovit jedinečnou Svatováclavskou korunu, k níž pak byly přidány další vzácné předměty, které dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké insignie (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Současné žezlo s jablkem byly vyrobeny až pro soukromou reprezentaci Ferdinanda I. Habsburského. Současný známý trojkomplet poprvé použil při korunovaci až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj nezměrný historický i symbolický význam.
Mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a meče je výjimečně možné vidět také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem.
Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími jsou návštěvníkům představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin, makety středověkých pečetí a další exponáty).
Jak uvádí kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas: „Nezapomněli jsem ani na dětské návštěvníky - pro vyzkoušení jsme připravili interaktivní královský trůn a koruny pro malé krále a královny.“
Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské a lombardské koruny. Detaily postupů výroby zachycuje doprovodné video.
Vstupné: 150 Kč – dospělí / 120 Kč – senioři / 90 Kč – studenti SŠ / 80 Kč – děti ZŠ / 40 Kč – děti MŠ
Letohrádek Mitrovských v Brně, 12. 5. – 28. 6. 2020, úterý – neděle 10.00 – 16.30
www.letohradekbrno.cz