Dožínkové slavnosti ve znamení lahodných pstruhů

Prožijte odpoledne s celou rodinou na čerstvém vzduchu a pochutnejte si na čerstvých pstruzích od největšího českého producenta pstruha duhového na festivalu „Dožínkové slavnosti aneb Připlul k nám pstruh z Rybářství Kolář na Vysočině“. Tato akce se koná v sobotu 30. srpna 2014 od 10.00 do 16.00 hod v Plzni v areálu u Štruncových sadů (Pallova 52/19). Akci pořádá spolek Park dětem ve spolupráci s plzeňským Střediskem volného času dětí a mládeže. Vstup na Dožínkové slavnosti je zdarma.

Dožínkové slavnosti ve znamení lahodných pstruhů

Dožínky jsou oslavou úspěšné sklizně a začátkem období blahobytu. Proto na akci nebudou chybět rozmanité pochoutky například v podobě čerstvých grilovaných pstruhů z Rybářství Kolář, které je největším tuzemským producentem pstruha duhového. Hlavní součástí nabitého odpoledne bude naučně-zábavní program pro celou rodinu Parku Tři Věže.

Na festivalu „Dožínkové slavnosti aneb Připlul k nám pstruh z Rybářství Kolář na Vysočině“ se tak kromě vynikajícího jídla můžete těšit na kouzelný svět hrátkobraní, stezky a pohádkové koutky s poklady. Na místě budou rovněž ukázky vybraných zájmových činností ze všech pracovišť Střediska volného času dětí a mládeže Plzeň. Zájemci se budou rovněž moci přednostně přihlásit do zájmových útvarů dle svého výběru.

„Konec letních prázdnin může být pro některé děti důvodem ke smutku. „Dožínkové slavnosti aneb Připlul k nám pstruh z Rybářství Kolář na Vysočině“ jsou však skvělou příležitostí, jak i na konci prázdnin zažít dobrodružství, strávit společně čas s rodinou, a ještě si pochutnat,“ říká Milena Krčálová, předsedkyně spolku Park dětem.

Dožínkové slavnosti − tradice
Dožínky jsou slavností ukončení žní. Představovaly prakticky největší zlom v průběhu roku, kdy nastal konec období nouze a začalo období (alespoň dočasného) nadbytku potravy. Proto se čas dožínek pokládal za začátek nového roku, jako je tomu podobně ještě dnes se školním rokem. Součástí dožínkových slavností je odvážení posledního snopu z pole, předání dožínkového věnce a vinšování (přání) hospodáři. Věnec pletla děvčata z nejrůznějších klasů a vplétala do nich i ovoce či cukrovinky. V čele dožínkového průvodu jej nesla obvykle nejhezčí a nejvýřečnější žnečka. Po předání věnce hospodář obdaroval chasu penězi a následovala bohatá hostina s hudbou a tancem.

Autor:
Vydáno: