Festival vědy

V OC Šestka je živo - Festival vědy baví malé i dospělé vědce a zvědavce z celé Prahy.

Festival vědy

Během jednoho dne, dokonce jen za pár hodin, mohou malí i dospělí návštěvníci Obchodního centra Šestka v Praze-Ruzyni poznat zajímavosti ze světa rostlinné biologie, geologie, zoologie, chemie, geografie, parazitologie a mnoha dalších oblastí. Až do 16. února zde totiž probíhá Festival vědy, kterému studenti i pedagogové ze spolupořádající Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy dávají fundovanou, zaručeně však poutavou náplň.

Hlavní program Festivalu probíhá o víkendech, kdy se od 11:30 do 17:30 konají workshopy ve Family centru, na Geologickém stanovišti a ve workshopové místnosti Svět pod mikroskopem. Zde probíhá pozorování mikroskopy také ve čtvrtek a pátek od 14:00 do 18:00. „Hned první víkend se přírodovědci kvůli návalu zájemců téměř nezastavili. Na festival přijeli návštěvníci ze širokého okolí, což ukazuje na rostoucí popularitu neobvyklého programu pro celé rodiny. Rádi bychom se akcím s podobným konceptem věnovali i nadále,“ říká Barbora Frydrychová, marketingová manažerka OC Šestka.

Přes týden si mohou návštěvníci prohlédnout vitríny s exponáty z oboru geologie, výstavu fotografií bezobratlých živočichů nebo výstavu s názvem Věda je krásná, na které se prezentují nejlepší díla ze stejnojmenné soutěže pořádané Přírodovědeckou fakultou UK. Na panelech v prvním patře centra najdou zájemci také návod, jak si doma bezpečně a efektivně vyzkoušet jednoduché pokusy. Celý festival je přístupný zdarma. Další informace k programu na www.oc-sestka.cz

O víkendech je na Festivalu skutečně živo, což návštěvníci poznají všemi smysly! Výroba osobního parfému ve Workshopové místnosti láká nejen malé slečny, ale i tatínky. Dle libosti si mohou namíchat svou vůni z citrusů, jehličnanů, ibišku, hřebíčku, skořice, badyánu a mnoho dalších. V té samé místnosti si lze pod mikroskopem prohlédnout různé bezobratlé živočichy a parazity. Hned vedle jsou k vidění různé chemické soustavy, baňky a laboratorní vybavení.

Oblíbené Family centrum se proměnilo v laboratoř a to napříč různými vědními obory. Prohlídka měkkýšů z tropů, luk, moří, řek, zahrad… Ty velké si lze prohlédnout pouhým okem, ty malé (jako špendlíková hlavička) se v celé jejich kráse zjeví pod mikroskopem. Stanoviště rostlinné biologie slouží k určování stáří stromů a modelování toho, co je vidět pod mikroskopem.

Chemické stanoviště je tak trochu výbušné, ale především pestré. Nadšenci z katedry chemie zde předvádějí, jak si lze doma vyrobit sopku, falešnou krev, neviditelný inkoust, barevnou chemikovu zahrádku anebo udivují přihlížející vlastnostmi ne-newtonovské kapaliny.

Další stanoviště se dle svého názvu může zdát poněkud strašidelné. Nese totiž název Fear Factor, nebo-li Faktor strachu. Ale není se čeho bát: štír, švábi, strašilky, a další „havěť“ jsou v bezpečí krabic, ale můžete si je také vzít do ruky. K dispozici je i svačinka v podobě moučných červů rozličných velikostí. Vše je doprovázeno zajímavým vyprávěním: „Mnohonožky žijící na Madagaskaru vylučují na svou obranu látku na bázi kyanidu a místní lemuři je olizují, aby si navodili různé halucinogenní stavy. Možná proto se lemuři z filmu Madagaskar chovali tak, jak se chovali,“ vypráví se zaujetím zástupce Přírodovědecké fakulty.

Geografické stanoviště je vlastně takovou kreativní dílnou. Děti si zde mohou nakreslit svou vlastní zeměkouli nebo mapu – a pozor, fantazii se meze nekladou, takže ve finále je ze zeměkoule spíše nová vlastní planeta.
V sobotu je ve Family centru umístěn molekulární bar, kde chemici míchají zvláštní drinky. Jeden bublá, z druhého se kouří a ve třetím plavou různé barvené kuličky. Vše se ale může pít a je to dokonce i velmi dobré. Máte-li hlad, můžete si dát zmrzlinu připravenou pomocí dusíku při mínus 196°C, nebo třeba barevné želé.

V neděli pak barmany střídají pracovníci podobní vyšetřovatelům z kriminálky. Zájemce naučí snímat otisky prstů či izolovat DNA - opět se není čeho bát. Nic z toho nebolí, naopak je to zábavné (ostatně jako celý Festival vědy) a návštěvníci si domů odnesou vedle nákupů i svou vlastní DNA v malé zkumavce zvané eppendorfka.

Mimo Family centrum se nachází ještě jedno stanoviště a to geologické. K vidění jsou horniny, zkameněliny, čelist medvěda, zub žraloka či kostra ichtyosaura. O víkendech 1. a 2. února a 15. a 16. února si budou moci zájemci odlít vlastního trilobita. A samozřejmě se dozvědí, co to trilobit vlastně je, respektive byl. Prostě, taková malá Cesta do pravěku…

Zdroj: OC šestka
Autor:
Vydáno: