Hudba ve spirále

Cílem výstavy Hudba ve spirále je představit návštěvníkovi vývoj gramofonového průmyslu v Čechách a na Moravě v letech 1890 až 2014 prostřednictvím sbírek Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea.

Hudba ve spirále

Hlavní akcent výstavy je kladen na individuální reprodukční stroje, tedy gramofony a fonografy, kterých je na výstavě k vidění na 80 kusů. Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr zdůrazňuje, že význam je také kladen na renesanci vinylových desek a výrobu gramofonů v České republice.

Výstava také hravou formou přibližuje technologický vývoj média, od nejstarších záznamů do cínové folie, voskových válečků a šelakových desek, přes vinylové singly a dlouhohrající desky, až k deskám s digitálním záznamem. Autoři výstavy René Melkus a Jan Hosťák poukazují na současný pozoruhodný návrat klasické analogové gramofonové desky a také na skutečnost, že Česká republika je dnes světová jednička ve výrobě gramofonů
a gramodesek.

Domácí fonografy a gramofony, oděné do skříněk kopírujících vkus své doby, měly často líbivé tvary. Dnes jsou vnímány jako svým způsobem podmanivá umělecká díla, která zrcadlí technologickou vyspělost jejich tvůrců. Vývoj designu gramofonu je na výstavě nastíněn přehledně v časové ose, a to za pomoci dobových reálií i hodnověrně vypadajících interiérů a exteriérů. K navození autentické atmosféry přispívají i ukázky dobové hudby, která jednotlivé epochy doprovází.

Společným vývojem prošly nejen gramofony a gramodesky, ale také záznamové stroje. Proto je nedílnou součástí výstavy i technologické zázemí záznamového a výrobního procesu.

Pomocníkem prodejce, zprostředkovatelem a často i dobrým rádcem zákazníka byla vkusná reklama. Vystavené exponáty jsou tedy doplněny i o soubor plakátů a reklamních tisků. Opomenuty nezůstaly ani hezké a ceněné plechové krabičky s hracími jehlami.

Výstava bude pro návštěvníky přístupná od 22. května do 30. října 2014.

Autor:
Vydáno: