Karel Kruis – mezi vědou, technikou a uměním fotografie
Výstava představí jedinečnou osobnost Karla Kruise, profesora kvasné chemie a fotogra-fie na pražské technice, který byl vědcem, pedagogem i umělcem - fotografem. Výstava se koná při příležitosti 120. výročí vzniku ústavu kvasné chemie a ústavu foto-grafie na pražské technice, v jejichž čele Karel Kruis od roku 1899 působil. Zároveň je tímto veřejnosti prezentován významný fond tohoto chemika a fotografa z Archivu NTM.
„Kruisova osobnost personifikuje jedinečné propojení základního a aplikovaného výzkumu, vědy a techniky a vědy a umění“, uvedla autorka výstavy Ivana Lorencová, vedoucí oddělení pro dějiny techniky NTM.
Původním oborem Karla Kruise bylo lihovarnictví. Významně se podílel na vzniku lihovarnické a sladovnické školy a modernizaci českého kvasného průmyslu na základě vědeckých poznatků. O svých technologických inovacích přednášel v zahraničí. Jako pedagog obohatil výuku kvasné chemie na České vysoké škole technické v Praze o přednášky z enzymologie a mykologie. I ve světovém měřítku patřil mezi první průkopníky biotechnologie. Zasloužil se o výstavbu pokusného školního pivovaru a lihovaru. V roce 1899 byl pověřen vedením Ústavu kvasné chemie a mykologie a v témže roce se stanul také v čele nového Ústavu praktické fotografie.
V Kruisově fotografické tvorbě se prolínala volná tvorba s vědeckou. Vylepšil některé fotografické a mikrofotografické techniky. Navíc se sám uplatnil jako umělecký fotograf. V jeho odkazu se dochovalo množství fotografických portrétů: rodinné portréty, portréty kolegů z České vysoké školy technické v Praze i fotografie významných osobností tehdejšího uměleckého a intelektuálního života, mezi nimiž měl přátele. Pořizoval také dokumentární fotografie ze svých cest po Čechách i zahraničí.
Návštěvníci muzea se na 20 textových panelech doplněných množstvím fotografií seznámí s životem Karla Kruise i významem a výsledky jeho práce. K vidění budou také originály dobových dokumentů jako list z laboratorního deníku nebo jeho stereofotografie a historický stereoskop.
Výstava je pořádána ve spolupráci s Akademií věd v rámci programu Strategie AV21, Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR (Centrum dějin vědy), v. v. i., Vysokou školou chemicko-technologickou a Národní technickou knihovnou.
Výstava v 2. patře NTM potrvá od 5. února do 30. dubna 2019.